Trwa ładowanie...

Roztocza - charakterystyka, objawy alergii, walka z roztoczami

Paula Jakubasik
01.04.2021 09:35

Roztocza to nasi skryci współlokatorzy, z których obecności często nie zdajemy sobie sprawy. Uwielbiają kurz, ciepło i wilgoć. Zamieszkują nasze dywany, zasłony, firany, obicia kanap, a także wszelkie zakamarki, gdzie zbiera się kurz. Co warto wiedzieć o roztoczach?

spis treści

1. Czym są roztocza?

Roztocza to niezwykle rozpowszechnione pasożyty z rodziny pajęczaków. Są one niewidoczne gołym okiem, a w jednym milimetrze mieszczą się 2-4 żyjątka.

Zobacz film: "Jak walczyć z roztoczami?"

Najlepiej rozwijają się w temperaturze 22-28 stopni Celsjusza, a ich ulubionym miejscem jest sypialnia, gdzie gnieżdżą się w poduszkach, kołdrach, materacach, obiciach łóżek i w bieliźnie pościelowej.

Najwięcej występuje ich w domach na terenach nizinnych, w szczególności położonych w okolicy jezior i stawów, a wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza ich liczebność spada. Najlepsza pora dla roztoczy to okres od maja do sierpnia, kiedy to pajęczaki te się rozmnażają. Zimą ich populacja się zmniejsza.

Problem z roztoczami polega przede wszystkim na tym, że ich odchody stanowią dla człowieka jeden z najsilniejszych alergenów z najbliższego otoczenia, stanowiąc tym samym jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Mogą one wywoływać katar sienny, wysypki na skórze, a także migrenowe bóle głowy.

Poznaj ukryte siedliska alergenów w domu
Poznaj ukryte siedliska alergenów w domu [8 zdjęć]

Masz objawy alergii, które nasilają się zwłaszcza gdy przebywasz w mieszkaniu? Czynniki takie jak pleśń,

zobacz galerię

2. Objawy alergii na roztocza

Alergia na roztocza kurzu domowego w rzeczywistości jest alergią na mikroskopijne odchody tego pajęczaka. Symptomy mogą mieć różne nasilenie, najczęściej dotyczą układu oddechowego, ale mogą objawiać się także świądem skóry, wysypką, łuszczeniem się skóry i jej podrażnieniami. Objawy alergii na roztocza to:

 • przewlekły wodnisty katar, nasilający się po położeniu do łóżka oraz po przebudzeniu,
 • ataki kichania,
 • swędzenie nosa (dzieci często pocierają nos przez sen),
 • swędzenie gardła i podniebienia,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • ataki kaszlu,
 • uczucie drapania w oskrzelach,
 • suchy kaszel,
 • ataki duszności,
 • świsty oskrzelowe,
 • przewlekła senność,
 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją,
 • wymienione wyżej dolegliwości skórne.

3. Walka z roztoczami

Walka z roztoczami jest trudna i długotrwała. Wymaga przede wszystkim systematycznego usuwania kurzu z pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać, że niektóre sprzęty domowe i elementy wystroju wnętrz są szczególnie podatne na kumulowanie kurzu, a co za tym idzie również roztoczy.

Jeśli jeden z członków naszej rodziny cierpi na alergię na roztocza warto zrezygnować z tych sprzętów. Są to przede wszystkim dywany, materiałowe obicia mebli, zasłony, firany, koce, a także książki.

Jeśli nie chcemy się ich pozbywać, niezbędne jest częste sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń. Bieliznę pościelową należy często zmieniać (najlepiej co tydzień), prać w temperaturze powyżej 60 stopni i prasować. Promieniowanie ultrafioletowe, podobnie jak wysoka temperatura, niszczy roztocza, warto więc suszyć i wietrzyć pościel na słońcu.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Roztocza w największej ilości znajdują się w sypialni, w poduszkach i kołdrach.
Roztocza w największej ilości znajdują się w sypialni, w poduszkach i kołdrach. (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza