Trwa ładowanie...

Co to są owoce klimakteryczne? Pytanie w "Milionerach" za 40 tys. zł!

Klimakteryczne kobiety doświadczają wygaszania czynności gruczołów płciowych, a klimakteryczne owoce? Takie pytanie zadał Hubert Urbański we wtorkowych "Milionerach". Czy graficzka z Rzeszowa znała odpowiedź?

1. Kłopotliwe pytanie w Milionerach

Klimakteryczne kobiety doświadczają wygaszania czynności gruczołów płciowych, a klimakteryczne owoce? - to pytanie padło programie "Milionerzy", a warte było 40 tys. złotych. Beata Marczydło - graficzka komputerowa z Rzeszowa, długo zastanawiała się nad udzieleniem ostatecznej odpowiedzi.

Co było do wyboru? A: cierpią na uderzenia gorąca, B: mają wilgotną skórkę, C: same dojrzewają po zerwaniu, D: mają zanik nasion. Bohaterka "Milionerów" zdecydowała się na wykorzystanie koła ratunkowego "pół na pół". Definitywnie wybrała wariant D. Niestety odpowiedź okazała się nieprawidłowa. Klimakteryczne owoce to takie, które same dojrzewają po zerwaniu. Beata Marczydło zakończyła grę z wynikiem zaledwie 1000 zł, ale my postanowiliśmy przypomnieć wam kilka informacji na ten temat.

2. Co to są klimakteryczne owoce?

Tak jak już wspomnieliśmy, klimakteryczne owoce to takie, które mają zdolność dojrzewania po zerwaniu. Należą do nich m.in. banany, jabłka, gruszki, arbuzy czy brzoskwinie. Zalicza się do nich także uwielbiane przez wielu awokado.

Skąd te niezwykłe właściwości? Owoce klimakteryczne produkują etylen, który odpowiedzialny za dojrzewanie. Jest wytwarzany naturalnie i pozwala owocom "oddychać". Aktywuje też składniki odżywcze, powodując zmiękczenie, produkcję pigmentów, aromatów czy cukru. Dlatego banan – im bardziej dojrzały – tym słodszy.

W owocach nie związanych z klimakterium proces ten przebiega wyłącznie na drzewach. Zaliczamy do nich m.in.: czereśnie, truskawki, maliny, cytryny i pomarańcze czy oliwki.

3. Wiedza z "Milionerów" w praktyce

Co wiedza o klimekterycznych i nieklimakterycznach owocach daje nam w praktyce? Przede wszystkim wiedzę o tym, jak je kupować i jak przechowywać. Gatunki klimakteryczne można kupować niedojrzałe i cierpliwie czekać aż dojrzeją. W przypadku tych drugich powinniśmy szukać takich okazów, które są już w pełni dojrzałe.

Ta wiedza przydaje się także w przemyśle spożywczym. Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, w której na kontener do Europy trafiają żółte już banany? Po kilkunastu dniach rejsu w sklepach dostępne mielibyśmy tylko czarne, bardzo dojrzałe owoce. Dlatego z drzew zrywane są banany jeszcze zielone i w takiej formie rozpoczynają długą podróż do naszych sklepów.

4. Tajemnicze jabłko

Ciekawym przypadkiem jest także ukochane polskie jabłko, które zawiera tak dużą ilość etylenu, że działa na inne owoce, nawet te nieklimakteryczne. Położone blisko jabłka śliwki czy truskawki (nawet jeśli nie są dojrzałe) zaczynają dojrzewać! Eksperci polecają także włożenie jabłka do jednego worka z papryką. Efekt? Smaczna dojrzała papryka o bardzo słodkim smaku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza