Trwa ładowanie...

Klimakterium - co to jest i jak sobie z nim radzić. Klimakterium a menopauza

Klimakterium, inaczej zwany przekwitaniem albo menopauzą, to okres przejściowy w życiu - między dojrzałością a starością. Przychodzi zwykle około 50 roku życia, ale jej objawy mogą utrzymywać się nawet przez 10 lat. Kobieta staje się w tym czasie bezpłodna. Okresowi temu towarzą często nieprzyjemne dolegliwości, dlatego warto być pod stałą opieką lekarza i znaleźć idealną metodę leczenia.

spis treści

1. Klimakterium, czyli przekwitanie

Potocznie o okresie klimakterium mówi się menopauza, co nie jest do końca prawidłowe. Dokładnie rzecz ujmując, menopauzą nazywamy ostatnią w życiu kobiety miesiączkę. Klimakterium, czyli przekwitanie, dzieli się na trzy etapy:

Zobacz film: "Objawy menopauzy"

 • okres premenopauzalny - czas przed wystąpieniem ostatniej menstruacji,
 • okres okołomenopauzalny - czas ostatniej miesiączki,
 • okres postmenopauzalny - czas po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki (dopiero wtedy można stwierdzić, czy dana miesiączka jest tą ostatnią).

To musisz wiedzieć

2. Objawy klimakterium

W okresie klimakterium w organizmie toczy się homronalna walka. Poziom hormonów żeńskich drastycznie spada, a krwawienie miesiączkowe stopniowo ustępuje. Na początku pojawiają się tylko drobne odchyły od normy, z czasem okres pojawia się raz na 2-3 miesiące, aż w końcu jest dla kobiety zaskoczeniem za każdym razem. Towarzyszą temu dość uporczywe dolegliwości, wśród nich:

3. Leczenie klimakterium

Klimakterium nie jest jednostką chorobową, jednak można łagodzić jej objawy. Najczęściej kobiety sięgają po naturalną kurację ziołami i suplementami diety. Jeśli jednak objawy są wyjątkowo nieznośne, warto zgłosić się do lekarza i zapytać o tzw. hormonalną terapię zastępczą.

W okresie premenopauzalnym przywraca się w ten sposób równowagę hormonalną, dzięki czemu proces menopauzalny jest znacznie łagodniejszy. Hormonalna terapia zastępcza obejmuje przyjmowanie:

3.1. Domowy sposób na klimakterium

Bywa, że kobiety boją się przyjmować hormony, najczęściej w obawie o nowotwory hormonozależne lub inne powikłania. Jeśli z jakichś powodów HTZ nie jest odpowiednim rozwiązaniem, objawy klimakterium można łagodzić za pomocą:

 • soi,
 • pluskwicy groniastej,
 • wiesiołka dwuletniego,
 • kozłka lekarskiego.

Objawy można także łagodzić piciem naparów w rumianku, dziurawca, melisy, a także przy pomocy aromaterapii. W przypadku klimakterium świetnie sprawdzi się olejek bazyliowy i cyprysowy. Można wlać kilka kropel do wanny z ciepłą wodą i wziąć przyjemną kąpiel lub wykorzystać kominek zapachowy. Olejek bazyliowy można zastąpić świeżymi liśćmi (i wrzucić je do wanny lub kominka), a gałązki cyprysów można rozłożyć na stole czy regale.

4. Andropauza, czyli męskie klimakterium

Męskie klimakterium to coś innego niż przekwitanie u kobiet. Nie ma tak charakterystycznych objawów i jasnego „przedziału czasowego". Zmiany u mężczyzny postępują wolniej i zależą bardziej od stanu zdrowia niż wieku.

Objawy klimakterium u mężczyzn to:

Menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn nie jest powodem do zmartwienia. Przy odpowiedniej kontroli tych procesów i towarzyszących im dolegliwości, można wejść w starość aktywnie i z radością.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Męskie klimakterium to coś innego niż przekwitanie u kobiet
Męskie klimakterium to coś innego niż przekwitanie u kobiet (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza