Trwa ładowanie...

ATC - co to jest klasyfikacja ATC, jak wygląda klasyfikacja ATC, jak wygląda kod ATC, jakie są grupy anatomiczne?

Klasyfikacja ATC to system, który dzieli na grupy leki i środki medyczne. Klasyfikacja leków podlega Światowej Organizacji Zdrowia. Na czym polega klasyfikacja ATC? Ogólnie rzecz biorąc, leki dopasowane zostają konkretnej grupie anatomicznej, terapeutycznej, farmakologicznej, chemicznej.

spis treści

1. ATC - co to jest klasyfikacja ATC?

Klasyfikacja leków ATC polega na przypisaniu ich do odpowiednich grup anatomicznych, terapeutycznych i chemicznych. Dodatkowo w klasyfikacji ATC określana jest czynna substancja chemiczna tych leków. Klasyfikacji ATC podlegają nie tylko leki, ale też inne środki i produkty stosowane w celach leczniczych. Nad klasyfikacją ATC czuwa Centrum Współpracy nad Metodologią Statystyczną Leków w Norwegii, która z kolei podlega z kolei Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz film: "Jakie produkty zaburzają działanie leków?"

2. ATC - jak wygląda klasyfikacja ATC?

Zestawienie leków najlepiej zobrazować na przykładzie drzewa. Najniżej znajduje się poziom informujący o miejscu działania. Wyżej umiejscowione są funkcja terapeutyczna, cechy farmakologiczne i grupa chemiczna.

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?
Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej? [6 zdjęć]

Każdy, komu zdarzyło się wykupować w aptece receptę, spotkał się na pewno z informacją, że może, zamiast

zobacz galerię

3. ATC - jak wygląda kod ATC?

Kod ATC składa się z siedmiu pozycji: LCCLLCC. W tym L oznacza literę, a C – cyfrę.

  • Pierwsza litera (L) w kodzie ATC to grupa anatomiczna.
  • Kolejne dwie cyfry (CC) w kodzie ATC to funkcja terapeutyczna.
  • Następnie w kodzie ATC zaznaczone są dwie litery (LL), które oznaczają podgrupę farmakologiczną (pierwsza litera z tych dwóch) i grupę chemiczną (druga litera).
  • Ostatnie dwie cyfry (CC) w kodzie ATC to substancja chemiczna.

4. ATC - jakie są grupy anatomiczne?

Klasyfikacja leków ATC wyróżnia nastepujące grupy anatomiczne:

Klasyfikacja ATC uwzględnia zatem 14 głównych grup anatomicznych. Pierwsza litera kodu ATC określa do której grupy anatomicznej przyporządkować można dany lek czy środek wykorzystywany w medycynie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza