Trwa ładowanie...

Co piąta osoba cierpi na kamicę żółciową. Objawy są niecharakterystyczne (WIDEO)

Zobacz film: "Co piąta osoba cierpi na kamicę żółciową"

Na kamicę żółciową cierpi ok. 20 proc. dorosłych. Większość z nich nawet o tym nie wie. Choroba często nie daje bowiem żadnych objawów. Kto jest w grupie ryzyka? Zobacz wideo.

Na kamicę żółciową cierpi około 20 procent dorosłych. Większość z nich nawet o tym nie wie. Choroba często nie daje bowiem żadnych objawów. W grupie ryzyka są osoby otyłe bądź te, które zbyt szybko tracą wagę. Niedawno na fanpage "Patolodzy na klatce" udostępniono zdjęcie przedstawiające kamicę żółciową.

Wygląda jak papryka z kukurydzą. Ta żółta ciecz jest produkowana przez wątrobę. Skutkiem jej nagromadzenia są kamienie w pęcherzyku żółciowym. Na kamicę żółciową częściej chorują kobiety. Na skutek zaburzeń hormonalnych.

Kamica jest też powikłaniem po długotrwałym przyjmowaniu antykoncepcji bądź sterydów. Złogi z cholesterolu pojawiają się u osób mieszkających w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych. To efekt spożywania niezdrowego jedzenia.

By zdiagnozować kamicę żółciową u pacjenta wykonuje się badanie USG brzucha. Leczenie polega na rozbijaniu kamieni ultradźwiękami. W cięższych przypadkach kamicę żółciową usuwa się chirurgicznie.

Zabieg zwany cholecystektomią jest inwazyjny. Zdarza się, że podczas operacji dochodzi do krwotoków i zakażeń rany. Prowadzi ono do zapalenia pęcherzyka żółciowego, żółtaczki, a nawet do raka pęcherzyka żółciowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza