Trwa ładowanie...

Co oznacza kształt pępka? Dlaczego jest wypukły lub wklęsły? Pępek zmienia kształt w trakcie ciąży

Pępek jest tą częścią ciała, która od zawsze fascynowała ludzi. Dlaczego? U każdego wygląda nieco inaczej. Może być mały, duży, wąski, okrągły, wklęsły lub wypukły. Od czego to zależy i co to właściwie oznacza?

Zobacz film: "Ślotała: "Dekolty mogę mieć po pępek, ale wszystko inne ukrywam!""

1. Od czego zależy kształt pępka?

Większość ludzi myśli, że za kształt ich pępka odpowiada lekarz, który przyjmował poród. Według powszechnej opinii to właśnie od jego umiejętności i sposobu przecięcia pępowiny zależy kształt naszego pępka – jest to mit.

Pępek to ślad po miejscu, w którym byliśmy połączeni z pępowiną. Po urodzeniu lekarz lub położna ściskają ją, zostawiając niewielki jej fragment. W ciągu pierwszych tygodni życia pozostałość po pępowinie usycha i odpada, a w jej miejscu pojawia się pępek.

Pępowina - zdjęcia
Pępowina - zdjęcia

W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na przechowywanie...

zobacz galerię

Kształt pępka jest poza kontrolą lekarzy, a wszystko zależy w głównej mierze od przypadku, jednak wpływ na to ma sposób połączenia pępowiny z naszym ciałem.

Wypukły pępek

Jeśli uważasz, że wypukły pępek jest często spotykany, to jesteś w błędzie. Są dość rzadkie i posiada go jedna na dziesięć osób. Jest to ślad po przepuklinie pępkowej lub łagodnych infekcjach podczas gojenia.

Czym jest przepuklina pępkowa? To miękki guz, który występuje głównie u wcześniaków lub dzieci, które rodzą się z niską masą ciała.

Wklęsły pępek

Taki kształt ma większość ludzi i stanowi dowód na prawidłowy stan wiązadeł pachwinowych, które są pozostałością po pępowinie. Oznacza to, że pierścień pępkowy (część, którą byliśmy połączeni z pępowiną) prawidłowo się zrósł.

Brak pępka

Niektóre osoby nie mają pępka. Na ogół są to ludzie, którzy urodzili się z przepukliną pępkową lub rozszczepem powłok brzusznych.

Najsłynniejszą osobą bez pępka jest Karolina Kurkova, której graficy dodają go podczas obróbki zdjęć.

2. Pępek w czasie ciąży

Niektórym ciężarnym kształt pępka spędza sen z powiek. Co prawda, ciąża może zmienić jego kształt, jednak jakiś czas po porodzie wraca do swojej pierwotnej postaci.

W trakcie ciąży zachodzi kilka zmian w okolicy pępka, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na środek ciała.

Najczęściej dochodzi do spłaszczenia pępka – skóra rozciąga się, a tym samym sprawia, że pępek jest coraz mniej widoczny.

Między pierwszym a drugim trymestrem ciąży następuje odgięcie pępowiny. Ten bezbolesny proces może sprawić, że pępek stanie się wypukły i zacznie przypominać guzik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.