Trwa ładowanie...

Krwiomocz - czym jest, przyczyny

Krwiomocz, czyli występowanie krwi w moczu, to dosyć częsta przypadłość, której nigdy nie należy lekceważyć. Może być bowiem objawem wielu poważnych chorób, które wymagają dokładnej diagnostyki i leczenia u specjalisty. Sprawdź, czym jest krwiomocz i jakie mogą być jego przyczyny.

Zobacz film: "Krwiomocz"

spis treści

1. Krwiomocz - czym jest?

Krwiomocz oznacza dużą ilość krwinek czerwonych w moczu i jego występowanie najczęściej wskazuje na choroby ze strony układ moczowego. Wyróżnia się krwiomocz makroskopowy oraz mikroskopowy. Pierwszy z nich jest zauważalny gołym okiem przy oddawaniu moczu. Jeżeli jest on mętny i ma czerwonobrunatne zabarwienie, świadczy to o dużej liczbie erytrocytów. Z kolei krwiomocz mikroskopowy można stwierdzić dopiero w trakcie badania moczu przy użyciu mikroskopu.

NIEZBĘDNIK PACJENTA

  1. Dowiedz się, na czym dokładnie polega badanie ogólne moczu .

  2. Sprawdź, jak prawidłowo interpretować wynik badania ogólnego moczu .

3. Kiedy najlepiej wykonać badanie bakteriologiczne ?

Występowanie krwiomoczu to poważny objaw, dlatego jak najszybciej należy zdiagnozować jego przyczynę. Najczęściej jego pojawienie się ma związek z zaburzeniami w obrębie dróg moczowych lub narządów płciowych. Dlatego bez względu na to, czy krwiomocz występuje regularnie, czy był to przypadek jednorazowy, warto ustalić, jaki jest powód tej dolegliwości, aby odpowiednio wcześnie zdiagnozować problem i rozpocząć właściwe leczenie.

2. Krwiomocz - przyczyny

Przyczyn pojawienia się krwi w moczu może być wiele. Często krwiomocz jest objawem stanów zapalnych dróg moczowych, m.in. zapalenia pęcherza moczowego. Towarzyszy mu wtedy ból w czasie oddawania moczu, odczuwalne parcie na pęcherz oraz wysoka temperatura. Krwiomocz może wskazywać także na choroby nerek, np. pęknięcie nerki, kamicę nerwową, gruźlicę nerek lub zawał nerki. Zdarza się, że u pacjentów, którzy zgłaszają się do specjalistów z tym problemem, krwiomocz jest wynikiem obecności ciała obcego w pęcherzu moczowym.

Problem krwiomoczu może być również objawem chorób gruczołu krokowego, m.in. zapalenia prostaty oraz rozrostu gruczołu krokowego, które pojawiają się przeważnie u mężczyzn po 50. roku życia. W wielu przypadkach krew w moczu może mieć związek z chorobami nowotworowymi, jak rak nerek, prostaty lub pęcherza moczowego. Zdarza się również, że pojawienie się krwi w moczu to wynik przedawkowania niektórych leków, np. zmniejszających krzepliwość krwi.

Warto pamiętać, że czerwone zabarwienie moczu nie zawsze musi być objawem obecności zwiększonej w nim liczby erytrocytów. Zdarzają się przypadki, w których taki kolor moczu może wystąpić również np. po zjedzeniu dużej ilości buraków lub rabarbaru. Poza tym wiele produktów spożywczych zawiera w sobie różne barwniki, które także mogą wpływać na zabarwienie moczu. Tak czy inaczej, problemu krwiomoczu nie można bagatelizować i zwlekać z wizytą u specjalisty. W przypadku pojawienia się krwi w moczu można udać się na konsultacje zarówno do urologa, jak i nefrologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza