Trwa ładowanie...

Co o mówi o tobie pozycja, w której śpisz?

Przewracasz się z boku na bok, a może śpisz jak kłoda? Według naukowców pozycja, w której śpimy, pokazuje jakimi ludźmi jesteśmy i określa nasze podstawowe cechy charakteru. W ten sposób można np. stwierdzić, czy jesteśmy wrażliwi, przyjacielscy czy nerwowi. Sprawdź, co pozycja snu mówi o tobie!

spis treści

1. Pozycja snu a osobowość

Prof. Chris Idzikowski ze Sleep Assessment and Advisory Service, przeanalizował sześć najczęstszych pozycji spania. Według niego każda z nich jest powiązana z określonym typem osobowości. W badaniu wzięło udział 1000 osób bez podziału na płeć.

Zobacz film: "Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe?"

"Wszyscy jesteśmy świadomi mowy ciała. Jednak po raz pierwszy mogliśmy się przyjrzeć, co tak naprawdę mówi o nas nasza podświadoma postawa. Co ciekawe, zależności między pozycją a cechami charakteru mogą się bardzo różnić od naszych wyobrażeń na ten temat" – mówi prof. Idzikowski.

Pozycja embrionalna

Spanie na boku z podwiniętymi nogami i rękami. To najbardziej popularna pozycja snu. Według badań aż 41 proc. osób śpi w ten sposób. Specjaliści uważają, że jest to oznaka bycia nieśmiałym i wycofanym. Jednak przez otoczenie takie osoby uznawane są za twarde i radzące sobie z problemami.

Pozycja kłody

Spanie na boku w wyprostowanej pozycji, ręce wyciągnięte wzdłuż ciała. Badania wykazały, że w ten sposób śpią ekstrawertycy, osoby towarzyskie i beztroskie, jednak ze skłonnością do nadmiernej ufności i bardzo podatne na manipulacje. W badanej grupie stanowiły 15 proc.

Pozycja zachłanna (tęskniąca)

Spanie na boku z wyciągniętymi przed siebie rękami. W ten sposób śpi 13 proc. osób. Mimo otwartości mogą być podejrzliwi i cyniczni. Długo podejmują decyzje, muszą rozważyć wszystkie "za" i "przeciw", ale gdy już to zrobią, nic nie może wpłynąć na zmianę ich zdania.

Pozycja żołnierza

Spanie na plecach, nogi wyprostowane, ręce ułożone wzdłuż ciała. Osoby śpiące w tej pozycji są na ogół ciche i powściągliwe. Urodzeni perfekcjoniści, którzy wysoko stawiają poprzeczkę. Tak śpi 8 proc. badanych.

Pozycja swobodnego spadania

Spanie na brzuchu z rękami wokół poduszki i głową odwróconą na bok. Według badań ludzie śpiący w ten sposób (7 proc.) są towarzyscy, nerwowi, ale i wrażliwi. Mimo że sprawiają wrażenie zuchwałych, nie lubią krytyki ani ekstremalnych sytuacji.

Pozycja rozgwiazdy

Spanie na plecach z rękoma na wysokości głowy. Według badań osoby śpiące w ten sposób uznawane są za dobrych przyjaciół, którzy potrafią słuchać i są pomocni. Osoby te (5 proc.) nie lubią być w centrum uwagi i wolą się skupić na innych.

2. Pozycja snu a zdrowie

Prof. Idzikowski zbadał również wpływ pozycji snu na zdrowie. Doszedł do wniosku, że pozycja swobodnego spadania była dobra dla trawienia, a pozycje na plecach (rozgwiazdy i żołnierza) częściej prowadziły do problemów ze snem.

"Osoby śpiące na plecach mogą gorzej oddychać i chrapać" - dodaje prof. Idzikowski.

Badania wykazały również, że większość ludzi nie zmienia swojej pozycji do spania. Tylko 5 proc. badanych stwierdziło, że co noc śpi w innej pozycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza