Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Co naprawdę powoduje ból pleców?

Postawa ciała decyduje o tym, czy będziesz cierpieć na bóle w przyszłości – tak uważają przedstawiciele Brytyjskiego Towarzystwa Kręgarskiego. Badania pokazały, że ludzie, których głowa pochyla się do przodu, mają największe predyspozycje do dolegliwości związanych z kręgosłupem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To, czy jesteś „łyżką”, „mostem” czy „krzywą wieżą”, będzie miało wpływ na późniejsze problemy. Podczas gdy wcześniejsze badania skupiały się na kształcie ciała ze zwróceniem uwagi na kobiety z większym biustem i typ „jabłka”, to te badania pokazują, że to postawa może mieć kluczowe znaczenie w zapobieganiu bólom pleców.

Stwierdzono, że jedna czwarta kobiet cierpi na regularne bóle pleców, trwające od jednego do trzech dni, które rozpoczynają się w relatywnie młodym wieku, około 34. roku życia.

„Krzywe wieże” – kobiety, których głowy są pochylone do przodu mogą doświadczać tych dolegliwości częściej. Bycie „mostem”, z wygiętymi w łuk plecami, jest drugim najgorszym typem postawy narażonym na problemy, a następnym „łyżka” z zaokrąglonymi ramionami i płaskimi plecami – jedna piąta  z nich nigdy nie cierpiała na bóle pleców czy szyi.

Zmiana postawy może być mniej wymagająca niż rygorystyczna dieta odchudzająca czy intensywny program ćwiczeń.

Tim Hutchful, licencjonowany kręgarz i członek Brytyjskiego Towarzystwa Kręgarskiego powiedział, że zamiast martwić się o bycie jabłkiem lub klepsydrą, lepiej, aby ludzie spojrzeli, jak wyglądają z boku.

– Zwracanie większej uwagi na profil ciała może pomóc w identyfikacji czynników wywołujących bóle pleców lub szyi – zaznacza.

Stwierdzono, że perfekcyjna postawa powinna dawać neutralny boczny wygląd z oczami, ramionami, biodrami, kolanami i kostkami w jednej linii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Czynniki wpływające na powstanie przeciążeń kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza