Trwa ładowanie...

Co musisz wiedzieć, jeśli zażywasz antybiotyki – nowe badania

Chociaż niewątpliwie szczegółowe zalecenia dotyczące przyjmowania leku są zawsze dokładnie opisane są na recepcie, coraz częściej słyszy się o katastrofalnych konsekwencjach niewłaściwego stosowania antybiotyków. Pierwszą z nich jest niszczenie mikroflory jelitowej.

Zobacz film: "Stosowanie antybiotyków u dzieci"

Nowe badania wykazują skutki uboczne antybiotykoterapii
Nowe badania wykazują skutki uboczne antybiotykoterapii (123RF)

Istnieją bezpośrednie skutki uboczne antybiotykoterapii, które od dawna są źródłem niepokoju. Jedna z grup antybiotyków zwana aminoglikozydami może przyczyniać się do rozwoju schorzeń związanych z nerkami, a także prowadzić do zawrotów głowy ****i nieodwracalnej utraty słuchu.

Inne antybiotyki, takie jak fluorochinolony mogą powodować problemy z pamięcią, problemy z tkanką mięśniową, głębokie zmęczenie, a nawet zerwanie ścięgien.

Naukowcy od dawna starali się zrozumieć, jak to jest, że lekarstwa przeznaczone do docelowej terapii bakteryjnej mogą doprowadzić do tak szkodliwych skutków dla zdrowia.

W ramach nowego badania przeprowadzonego w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa w Bostonie, naukowcy poddali analizie wpływ ludzkich komórek na trzy grupy powszechnie stosowanych antybiotyków w tym cyprofloksacyny, ampicyliny i kanamycyny, po czym obserwowali, jak leki te wpływają na mitochondria komórek.

Mitochondria są to malutkie organelle wewnątrz naszych komórek, które są związane z przetwarzaniem energii.

Naukowcy wykazali, że bardzo częste stosowanie antybiotyków powoduje głębokie uszkodzenie mitochondriów, co prowadzi do znacznego wzrostu produkcji wolnych rodników.

ZOBACZ TAKŻE

W rzeczywistości zwiększone wytwarzanie wolnych rodników jest mechanizmem, dzięki któremu bakterie są niszczone przez antybiotyki. Teraz jednak wiadomo, że proces ten wpływa destrukcyjnie rónież na mitochondria komórkowe. A kiedy mitochondrium jest uszkodzone, oznacza katastrofalne skutki dla komórki, w której się znajduje.

Już w 1968 roku, dr Lynn Margulis zasugerował, że mitochondria były kiedyś wolno żyjącymi bakteriami, które ostatecznie osiedliły się w naszych komórkach. Rzeczywiście, jeśli spojrzeć na DNA mitochondriów, są niemal identyczne jak DNA bakterii.

Nie jest więc zaskakujące, że naukowcy byli w stanie wykazać, że nie tylko mitochondria zostają uszkodzone przez działanie wielu antybiotyków, ale też szkodzą całej komórce przez wzrost wolnych rodników.

Badacze posunęli się dalej i wykazali, że komórki, które traktowano wstępnie jako przeciwutleniacze, były zdolne do znacznego zmniejszenia produkcji wolnych rodników i stopnia uszkodzenia mitochondriów bez spadku skuteczności działania antybiotyku. Przeciwutleniacze mogą pomóc przy długotrwałej terapii.

Ostateczny komunikat stanowiący podsumowanie badania mówi o tym, że antybiotyki są bardzo ważnymi narzędziami w celu zwalczania infekcji bakteryjnych, należy jednak stosować się do pewnych zasad, wynikających z ich działania na komórki organizmu.

Jeśli więc jesteśmy nimi leczeni, musimy pamiętać o tym, że nowe badania wskazują na to, że działają destrukcyjnie na mitochondrium ludzkie. Ponadto, naukowcy wykazali efekt ochronny podawania antyoksydantów w trakcie terapii antybiotykami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza