Trwa ładowanie...

Kombinacja trzech znanych leków. Ich połączenie może być szansą dla chorych na raka

Naukowcy z University of Birmingham wpadli na pomysł nietypowej kombinacji leków. Ma pomóc pacjentom z nowotworem krwi. Za tę niezwykłą koncepcję zostali nagrodzeni nagrodą w wysokości ok. 1 mln funtów przyznaną przez "Blood Cancer".

Zobacz film: ""Odpowiedź masz we krwi". Morfologia przynajmniej raz do roku!"

spis treści

1. Nowy sposób walki z rakiem

Profesor Chris Bunce, współautor badania, podkreślił, że ważną strategią leczenia jest "wcześniejsze leczenie pacjentów terapiami o niskiej toksyczności".

Taką formą terapii ma być połączenie trzech znanych już i stosowanych w medycynie leków w walce z zespołami mielodysplastycznymi (MDS), które mogą przekształcać się w agresywną formę nowotworu – ostrą białaczkę szpikową.

Jakie leki mogą się okazać przełomem w leczeniu pacjentów onkologicznych?

Kombinacja trzech leków może być ratunkiem dla pacjentów z nowotworem
Kombinacja trzech leków może być ratunkiem dla pacjentów z nowotworem (Pixabay)
  • bezafibrat - lek, który reguluje przemianę tłuszczów w organizmie, zmniejszając stężenie trójglicerydów, lipoprotein i cholesterolu w surowicy krwi. Stosuje się go w schorzeniach takich jak: hiperlipidemia, hipertrójglicerydemia oraz cukrzyca.
  • octan medroksyprogesteronu (steryd antykoncepcyjny) – medroksyprogesteron ma działanie również anaboliczne i androgenne. Stosuje się go również w takich schorzeniach jak: hiperprolaktynemia i guzy prolaktynowe.
  • kwas walproinowy – używany w lekach przeciwdrgawkowych, stosowany jest przy padaczce samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami.

Jak wykazało badanie, połączenie niskich dawek trzech leków wykazuje działanie destrukcyjne na komórki nowotworowe. Może być przełomem w walce z określonymi nowotworami krwi.

2. Czym jest MDS?

Zespoły mielodysplastyczne obejmują szereg schorzeń wynikających z nieprawidłowego tworzenia się w szpiku krwinek. Skutkiem tego jest zmniejszona liczba białych krwinek, czerwonych krwinek, niekiedy także płytek krwi.

W badaniu mikroskopowym krwinki odbiegają wyglądem od elementów morfotycznych w krwi zdrowego człowieka. Mówi się, że są "dysplastyczne", co tłumaczy nazwę choroby.

W części przypadków choroba przybiera postać bardziej agresywną i może prowadzić do ostrej białaczki szpikowej.

Statystyki wskazują, że na MDS w ponad 80 proc. cierpią osoby po 60. roku życia. To stwarza trudność w leczeniu – osoby w wieku podeszłym, często z chorobami współistniejącymi nie kwalifikują się do chemioterapii. To zwłaszcza dla nich nowa terapia może być ogromną szansą.

"Kombinacja leków może mieć głęboki wpływ na jakość życia i przeżycie tych pacjentów" – tłumaczy współautor badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza