Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Co dzieje się w twoim organizmie, gdy masz raka? (WIDEO)

Zobacz film: "Co dzieje się w twoim organizmie, gdy masz raka? (WIDEO)"

Każdego roku w Polsce rak zabija 100 tysięcy osób. Nawet 95 procent umiera z powodu nowotworów złośliwych. Niestety często dowiadujemy się o nim, gdy w naszym ciele rozwinął się na dobre. Co dziej się w twoim ciele, gdy masz raka?

Kiedy organizm jest atakowany przez komórki nowotworowe, układ odpornościowy jest znacznie osłabiony i może nie działać prawidłowo. W związku z tym może być bardziej narażony na wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne.

Niektóre choroby nowotworowe wpływają także na liczbę czerwonych krwinek w szpiku kostnym.

Rak wyniszcza cały organizm, dlatego bardzo często osoba chora traci na wadze. Często bardzo dużo w krótkim czasie. Nagła utrata apetytu także jest objawem rozwijającego się nowotworu. Dzieje się tak, dlatego, że wartości odżywcze nie są w pełni wchłaniane przez nieprawidłowy rozrost komórek.

Nowotwór wpływa na kod genetyczny, czyli DNA, uszkadzając jego strukturę. Wpływa na sposób, w jaki komórki organizmu dzielą się i rosną. W konsekwencji tego w ciele znajduje się dużo więcej komórek, niż organizm faktycznie potrzebuje.

Na skutek nowotworu komórki non stop się rozmnażają, a konsekwencją tego są pojawiające się, mniejsze lub większe guzy. Część z nich jest wyczuwalna na ciele, część - ukryta gdzieś głęboko między tkankami.

Komórki nowotworowe rosną bardzo szybko i mają jeden konkretny cel - zajmować kolejne organy i stopniowo uszkadzać ich prawidłową pracę. W ten sposób powstają przerzutu, a nowotwór coraz bardziej pogarsza ogólne samopoczucie. Często przy tym nie daje konkretnych objawów, które mogłyby świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się nowotwór.

Niestety przez to, że namnażają się i atakują stopniowo, o nowotworze dowiadujemy się często bardzo późno. Wówczas leczenie nie jest proste i wymaga wiele poświęcenia. Dodatkowo pojawia się ryzyko przerzutów, które mogą okazać się niemożliwe do wyleczenia.

Redakcja poleca: Zauważyła nietypową zmianę na paznokciu. Obawiała się najgorszego

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza