Trwa ładowanie...

Clostilbegyt – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 12:11

Clostilbegty to lek, który wspomaga płodność kobiety, a tym samym ułatwia zajście w ciążę. Stosowany jest przede wszystkim na problemy związane z jajeczkowaniem. Lekarze przepisują więc Clostilbegyt kobietom, u których występują cykle bezowulacyjne, co w konsekwencji wpływa na niemożność zapłodnienia.

spis treści

1. Skład i działanie leku Clostilbegyt

Klomifen to substancja czynna leku Clostilbegyt i to właśnie na niej opiera się działanie preparatu. Na czym polega więc działanie Clostilbegytu? Dzięki substancji czynnej wpływa na zahamowanie działania estradiolu na podwzgórze. Tym samym Clostilbegyt zwiększa się możliwość uwalniania przez przysadkę mózgową hormonów gonadotropowych. Lek Clostilbegyt w konsekwencji pobudza więc produkcję komórek jajowych, dzięki czemu możliwe jest wystąpienie owulacji. Clostilbegyt wydalany jest wraz z kałem.

Zobacz film: "Niepłodność a bezpłodność"

2. Wskazania do przyjmowania

Jak już zostało wyżej wspomniane, jest jedno wskazanie do przyjmowania leku Clostilbegytleczenie niepłodności u kobiet, która spowodowana jest niewystępowaniem w cyklu miesięcznym owulacji.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od

zobacz galerię

3. Przeciwskazania do stosowania Clostibegytu

Preparat ten niestety nie może być stosowany u każdego, u kogo występują wskazania. Leku Clostilbegyt nie mogą przyjmować kobiety, u których wystepuje uczulenie na jakikolwiek ze składników.

Inne przeciwwskazania do zażywania leku Clostilbegyt to: torbiele jajników, zaburzenia czynności wątroby lub choroby wątroby, pierwotna niedoczynność przysadki, zaburzenia widzenia, zaburzenia czynności nadnerczy lub tarczycy.

Leku nie można też przyjmować, gdy u pacjentki występują krwawienia z dróg rodnych. Ponadto nie można go też stosować, gdy kobieta choruje na nowotwór jajnika, macicy lub raka piersi.

4. Jak bezpiecznie dawkować Clostilbegyt

Clostilbegyt przyjmuje się w określony sposób. Stosuje się go przez pięć dni cyklu. Leczenie Clostilbegytem rozpoczyna się zazwyczaj w piątym lub trzecim dniu cyklu miesięcznego. Jeśli miesiączka nie występuje, lek zaczyna się przyjmować dowolnego dnia.

Kobieta zażywa zazwyczaj 50 mg leku Clostilbegyt na dobę. Jeśli leczenie będzie owocne, owulacja wystąpi między 11 a 15 dniem cyklu. Jeśli natomiast leczenie nie przyniesie oczekiwanych skutków, w kolejnym cyklu lekarz zleca przyjmowanie 100 mg Clostilbegytu dziennie przez określony czas.

Całkowita dawka leku Clostilbegyt nie może przekraczać 750 mg w jednym cyklu. Po kilku cyklach, jeśli nie występują pożądane efekty, dalsze stosowanie leku Clostilbegyt nie jest zalecane.

Przyjmowanie leku Clostilbegyt jest doustne. Należy go zażywać przed posiłkiem, raz na dobę.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne i działania niepożądane leku Clostilbegyt

Niekiedy bywa tak, że po zażywaniu preparatu występują działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne przyjmowania leku Clostilbegyt to zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty, zmęczenie. Mogą też pojawić się zaburzenia widzenia.

Inne działania niepożądane to ból piersi, ból brzucha, powiększenie jajników, a także uderzenia gorąca. Rzadkimi skutkami ubocznymi stosowania leku są bezsenność, biegunka, zmiana masy ciała, suchość pochwy czy wysypka na ciele.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Całkowita dawka leku Clostilbegyt nie może przekraczać 750 mg w jednym cyklu
Całkowita dawka leku Clostilbegyt nie może przekraczać 750 mg w jednym cyklu (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza