Trwa ładowanie...

Clemastinum – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Clemastinum to lek dostępny w tabletkach i w syropie. Clemastinum stosuje się w leczeniu objawowym alergii nieżytu nosa i alergii skórnej. Jak należy stosować clemastinum? Jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania clemastinum? Czy clemastinum może powodować skutki uboczne?

spis treści

1. Clemastinum – charakterystyka

Clemastinum to lek pomocny w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa raz alergii skórnej Do najczęstszych objawów nieżytu nosa zaliczamy świąd, łzawienie i katar, częste kichanie, zatkany nos lub wodnista wydzielina z nosa , a do najczęstszych objawów alergii skórnych zaliczamy zapalenie skóry, pokrzywkę, wypryski atopowe, świąd i inne zmiany skórne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Clemastinum to lek o działaniu przeciwhistaminowym. Działa przeciwświądowo, zmniejsza obrzęki, hamuje czynność ośrodkowego układu nerwowego oraz zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych i skurcz mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych. Clemastinum wydalana jest wraz z moczem.

2. Clemastinum – stosowanie

Clemastinum przeznaczona jest dla osób dorosłych i dla dzieci w wieku powyżej 12. Roku życia w formie syropu w dawce 10 ml dwa razy dziennie.. Dla dzieci młodszych – od 3 – 5 lat – przeznaczony jest lek clemastinum w formie syropu w dawce 5 ml 2 razy na dobę.

Alergia - prezentacja edukacyjna
Alergia - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Alergią nazywamy nadmierną reakcję układu immunologicznego na dane czynniki zewnętrzne. Niestety alergia

zobacz galerię

Dzieci od roku do trzech lat mogą przyjmować lek clemastinum w dawce 2,5 – 5 ml dwa razy w ciągu dnia. Najczęściej lek clemastinum podaje się rano i wieczorem zarówno w przypadku dzieci młodszych, jak i dorosłych.

Niezalecane jest podawanie leku clemastinum u dzieci poniżej 1. roku życia.

Dokładną dawkę leku clemastinum zleca lekarz którego należy również poinformować o wszystkich innych przyjmowanych lekach – w tym o lekach bez recepty.

3. Clemastinum – przeciwwskazania

Lek clemastinum nie powinien być stosowany przez osoby, u których występuje nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych. Co więcej, nie powinny go przyjmować osoby, u których zdiagnozowano nadwrażliwość na związki o podobnej strukturze.

Lek clemastinum nie powinien być także przyjmowany przez kobiety w okresie laktacji, dzieci poniżej pierwszego roku żucia oraz przez osoby, które stosują inhibitor monoaminooksydazy.

Osoby zażywające clemastinum nie powinny w tym okresie spożywać alkoholu. Alkohol może bowiem negatywnie wpływać na działanie leku.

4. Clemastinum – skutki uboczne

Lek clemastinum, jak każdy inny preparat, może wywoływać skutki uboczne. Zdarzają się one rzadko, ale o wszelkich wątpliwościach, pogorszeniu stanu zdrowia należy poinformować lekarza.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Clemastinum może wywoływać takie skutki uboczne jak: biegunka, zaparcia, ból głowy, problemy z koncentracją, senność, zmęczenie, nudności i wymioty , suchość w jamie ustnej, skurcze oskrzeli, problemy w oddawaniu moczu, zaburzenia widzenia, wrażliwość na światło.

Przed stosowaniem leku clemastinum warto zapoznać się z ulotką, zaczerpnąć szczegółowej informacji o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych. Należy także przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Przyjmowanie leków niezgodnie z instrukcją może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a także życie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza