Trwa ładowanie...

CK – zastosowanie, przygotowanie, przebieg, normy, intepretacja

CK to skrót nazwy enzymu kinaza kreatynowa. Badanie poziomu CK wykonuje się u pacjentów, u których lekarz podejrzewa urazy mięśni szkieletowych oraz w czasie oceny efektów leczenia statynami. Ponadto badanie CK jest również wykonywane w badaniach diagnostycznych zawału serca, ponieważ CK pojawia się w organizmie po kilkunastu godzinach od zawału.

spis treści

1. Co to jest CK?

CK jest enzymem, który znajduje się we wnętrzu komórek mięśnia sercowego, a także w mięśniach szkieletowych i mózgu.

Zobacz film: "Kobiety mają mniejsze szanse przeżyć zawał!"

W krwiobiegu zdrowej osoby można znaleźć niewielkie ilości CK. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia komórek mięśni, do krwi dostaje się więcej cząsteczek CK i wówczas CK można wykryć w badaniu.

Poziom CK bada się u osób w przebiegu wielu chorób. Badanie poziomu CK może być przydatne w przebiegu takich chorób jak choroby mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, czy ośrodkowego układu nerwowego, ale też, gdy dojdzie do zatoru płuc, niedoczynności tarczycy, wstrząsu oraz podczas radioterapii.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Ponadto poziom CK służy do diagnozowania uszkodzeń mięśni szkieletowych w czasie leczenia statynami. Poziom CK powinien być oznaczony przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie, szczególnie gdy u pacjenta pojawia się ból mięśni.

2. Przygotowanie do badania CK

Badanie CK nie wymaga konkretnego przygotowania. Przed badaniem CK dobrze jest być na czczo, co oznacza, że na 8 godzin przed badaniem nie należy już jeść. Przed badaniem CK warto natomiast poinformować lekarza o stosowaniu innych leków, witamin lub suplementów, które mogą mieć wpływ na wynik badania.

3. Jak wygląda badanie?

CK oznacza się w próbce krwi z żyły łokciowej. Otrzymana próbka zostaje następnie przekazana do analizy CK.

4. Normy CK

CK należy analizować na podstawie norm przedstawionych na wyniku badania. Normy badania CK są uzależnione od płci. Normy CK to:

  • dla mężczyzn od 24 do 195 IU/l;
  • dla kobiet od 24 do 170 IU/l.

Na poziom CK wpływają różne czynniki, dlatego bardzo ważne jest, aby po uzyskaniu wyniku pokazać go lekarzowi, który dokona prawidłowej interpretacji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Interpretacja badania

CK może wskazywać na różne schorzenia. Gdy lekarz na podstawie wyniku CK stwierdzi wzrost stężenia u kobiet powyżej 170 IU/l, a u mężczyzn powyżej 195 IU/l sugeruje to, że u pacjenta mogło dojść do uszkodzenia mięśni szkieletowych lub urazów. Podwyższony poziom CK może również wskazywać na wykonywanie zastrzyków domięśniowych. Ze wzrostem CK jest również związane zapalenie mięśni, intensywny wysiłek fizyczny, czy drgawki. Do wzrostu stężenia CK dochodzi również w czasie stosowania niektórych leków jak np. statyn, fibratów, czy neuroleptyków. Zdarza się również, że to wynik zatrucia tlenkiem węgla, zawału lub zapalenia mięśnia sercowego. Podwyższone stężenie CK pojawia się również w czasie chorób ośrodkowego układu nerwowego wylewu, zmian zapalnych, chorób nowotworowych oraz napadów padaczki.

Niskie stężenie CK objawia się wynikiem poniżej 24 IU/l zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym wypadku poziom CK może wskazywać na reumatoidalne zapalnie stawów i chorobę alkoholową wątroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

CK – zastosowanie, przygotowanie, przebieg, normy, intepretacja
CK – zastosowanie, przygotowanie, przebieg, normy, intepretacja
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza