Trwa ładowanie...

Cirrus – skład, działanie, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Cirrus to lek stosowany w zwalczaniu objawów alergii. Udrażnia nos, łagodzi uczucie zatkanego nosa, pomaga leczyć zapalenie błony śluzowej nosa. Substancjami czynnymi są: pseudoefedryna i cetyryzyna. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Cirrus?

Cirrus to lek przeznaczony do leczenia objawów sezonowego oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu i występuje w dwóch wariantach: Cirrus Duo, 6 tabletek, wydawany bez recepty, Cirrus, 14 tabletek, dostępny wyłącznie na receptę. Nie jest refundowany.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Skład i działanie tabletek na katar Cirrus

Preparat jest połączeniem leku przeciwhistaminowego z sympatykomimetykiem. Zawiera 2 substancje czynne: dichlorowodorek cetyryzyny o natychmiastowym uwalnianiu oraz chlorowodorek pseudoefedryny o przedłużonym uwalnianiu. Jedna tabletka zawiera 5 mg dichlorowodorku cetyryzyny (Cetirizini dihydrochloridum) oraz 120 mg chlorowodorku pseudoefedryny (Pseudoephedrini hydrochloridum).

Jak działa Cirrus?

Zawarta w nim cetyryzyna ma działanie przeciwalergiczne. Pseudoefedryna, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa, działa obkurczająco na naczynia krwionośne. Dzięki temu Cirrus szybko i skutecznie łagodzi objawy związane z całorocznym i sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Cirrus lek cieszy się dobrymi opiniami osób, które go stosowały. Jego cena (powyżej 10 zł za 6 tabletek) nie jest najniższa, ale według pacjentów skuteczność leku pozwala ją zaakceptować.

3. Wskazania i dawkowanie Cirrus

Tabletki Cirrus stosowane są w leczeniu objawów sezonowego oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Wskazaniami do stosowania leku jest: kichanie, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, * świąd spojówek. Preparat należy zażywać w sytuacji, gdy oprócz działania przeciwalergicznego wskazane jest zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Zalecane dawkowanie Cirrus wynosi 1 tabletka 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Tabletki należy połykać, popijając wodą, najlepiej w trakcie posiłków lub pomiędzy nimi. Nie można ich rozdrabniać ani gryźć, a zażywać w całości. Lek należy stosować wyłącznie podczas występowania dokuczliwych objawów. Warto pamiętać, że preparat może wpływać na wyniki badań alergicznych, stad zaleca się jego odstawienie minimum 3 dni przed planowanymi skórnymi testami alergicznymi.

4. Przeciwwskazania

Tabletki na katar Cirrus nie mogą być zażywane przez wszystkich, w każdej sytuacji. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, a także wiek i stan zdrowia.

Leku nie stosuje się u dzieci poniżej 12. roku życia, a także wówczas, gdy rozpoznano: ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewyrównaną nadczynność tarczycy, jaskrę i podwyższone ciśnienie śródgałkowe, ciężką postać choroby niedokrwiennej serca, ciężką niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia rytmu serca, obecność guza chromochłonnego rdzenia nadnerczy, udar mózgu (w wywiadzie), a także zwiększone ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego mózgu.

Nie należy stosować Cirrus u dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Ograniczenie to wynika z zawartości pseudoefedryny i braku dostępności badań o bezpieczeństwie i skuteczności w tej grupie wiekowej.

5. Środki ostrożności i skutki uboczne

Zażywając Cirrus należy zachować środki ostrożności. Nie zaleca się stosowania leku Cirrus w ciąży. Tabletek nie należy również przyjmować podczas karmienia piersią. Zarówno cetyryzyna, jak i pseudoefedryna przenikają do mleka kobiecego i organizmu dziecka.

Leku nie należy zażywać go dłużej niż 2-3 tygodnie. W przypadku nasilenie objawów lub ich nieustąpienia po 5 dniach, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno przekraczać zalecanej dobowej ilości preparatu, ponieważ cetyryzyna przyjmowana w wyższych dawkach może wywierać wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku, gdy pacjent zapomni o zażyciu tabletki, nie powinien jej uzupełniać przez stosowanie dawki podwójnej.

Stosowaniu leku Cirrus można towarzyszyć działania niepożądane. To: bezsenność, senność, nerwowość, zawroty i bóle głowy pochodzenia błędnikowego, tachykardia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty. Z uwagi na powyższe, w przypadku wystąpienia objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Szczegółowe informacje na temat przeciwwskazań, środków ostrożności i działań niepożądanych, a także interakcji z lekami zawiera dołączona do Cirrus ulotka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza