Trwa ładowanie...

Ciężkie postaci trądziku

Trądzik w nasilonej postaci ma duży wpływ na życie chorego, przyczyniając się zwykle do niezadowolenia z wyglądu i braku pewności siebie. Osoby zmagające się z ciężkimi postaciami trądziku często rezygnują ze spotkań towarzyskich i mogą napotkać na trudności ze znalezieniem pracy. Niestety, leczenie trądziku może trwać całymi latami, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie kuracji pod okiem dermatologa.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

spis treści

1. Przyczyny trądziku

Co to jest trądzik?
Co to jest trądzik?

Trądzik jest bardzo częstym schorzeniem dotykającym skóry, który najczęściej występuje u nastolatków....

zobacz galerię

Trądzik pojawia się, gdy mieszki włosowe zatykają się łojem i martwymi komórkami skóry. Mieszki włosowe są połączone z gruczołami łojowymi, które wydzielają tłustą substancję określaną mianem

sebum . Zadaniem sebum jest nawilżanie włosów i skóry – substancja ta przemieszcza się wzdłuż mieszków włosowych na powierzchnię skóry. Jednak kiedy organizm wytwarza zbyt dużo łoju i martwych komórek skóry, mogą one gromadzić się w mieszkach włosowych i stwarzać doskonałe warunki do namnażania się bakterii. Gdy ujście mieszka jest zablokowane, jego ścianki mogą spęcznieć – jest to tak zwany zaskórnik zamknięty. Na skórze mogą pojawić się również zaskórniki otwarte . Są to czarne punkty na skórze, które powstają, gdy zgromadzony łój i martwe komórki ciemnieją u ujścia mieszka włosowego. U osób dotkniętych trądzikiem pojawiają się również pryszcze oraz cysty (guzki pod powierzchnią skóry spowodowane stanem zapalnym).

Trądzik ma wiele postaci. Obecnie wiadomo, że choroba ta nasila się w związku z hormonami, przyjmowanymi lekami oraz dietą. Zmiany hormonalne wywołujące trądzik są typowe dla okresu dojrzewania, ale doświadczają ich również kobiety w ciąży. Także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych ma wpływ na stan skóry. Za rozwój i nasilenie trądziku odpowiedzialne mogą być też leki, na przykład kortykosteroidy. Dużą rolę w etiologii trądziku odgrywa również spożywanie niektórych produktów: nabiału oraz produktów bogatych w węglowodany. Wbrew obiegowej opinii, zmiany trądzikowe nie są spowodowane jedzeniem tłustych potraw i czekolady. Trądzik nie jest też skutkiem braku higieny – zbyt skrupulatne szorowanie twarzy może wręcz nasilać zmiany skórne.

2. Główne rodzaje nasilonego trądziku

Jedną z ciężkich postaci trądziku jest trądzik skupiony. Jest to przewlekła choroba objawiająca się głębokimi ropniami, stanem zapalnym, poważnym uszkodzeniem skóry, bliznami oraz zaskórnikami otwartymi. Zaskórniki są zwykle wyraźnie widoczne i rozprzestrzenione – mogą pojawiać się na twarzy, szyi, tułowiu, ramionach oraz pośladkach. U osób z trądzikiem skupionym guzki stanu zapalnego powstają wokół skupisk zaskórników, stopniowo zwiększając swój rozmiar do momentu, w którym pękają i wydzielają ropę. Głębokie wrzody mogą tworzyć się pod guzkami, prowadząc do rozwoju blizn. Zanim dochodzi do rozwoju trądziku skupionego, na skórze obecne są zwykle cysty, grudki i pryszcze, które zamiast goić się, gwałtownie nasilają się. Choroba częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, przy czym jej rozwój ma miejsce zwykle między 18. a 30. rokiem życia. Przyczyna trądziku skupionego nie jest do końca znana. W leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się zazwyczaj izotretynoinę lub antybiotyki. Aby leczenie było skuteczne, nierzadko konieczne jest kilkukrotne jego powtórzenie.

Dużym problemem jest również trądzik piorunujący, który może pojawić się nagle u osób z zapalnymi zmianami trądzikowymi. Objawy trądziku piorunującego to: gorączka, stan zapalny i ból stawów (zwłaszcza stawów bioder i kolan), a także nasilone zmiany trądzikowe – często jest to trądzik wrzodziejący. W wielu przypadkach trądzik piorunujący rozwija się u osób, które wcześniej były nieskutecznie leczone z powodu innych postaci trądziku, na przykład trądziku skupionego. Aby stan zapalny spowodowany trądzikiem ustąpił, lekarz może przepisać pacjentowi kortykosteroidy lub niesterydowe leki o działaniu przeciwzapalnym. Warto jednak pamiętać, że ataki trądziku piorunującego mogą się powtarzać, a u chorego może rozwinąć się trądzik wymagający leczenia izotretynoiną.

Trądzik guzkowo-torbielowaty to kolejna ciężka postać trądziku. Choroba objawia się cystami, które mogą mieć nawet kilka centymetrów średnicy. U niektórych pacjentów cysty występują pojedynczo, ale mogą znajdować się również w skupiskach. Zmiany skórne są zwykle obecne na twarzy, szyi, skórze głowy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Cysty mogą być bolesne. Co ciekawe, zmiany te nie są typowymi cystami, tylko guzkami stanu zapalnego. Jeśli cysta sprawia wrażenie wypełnionej gęstą, żółtą substancją, w żadnym wypadku nie należy jej oczyszczać we własnym zakresie. Powinien zająć się tym lekarz w sterylnych warunkach. Czasami zdarza się, że guzki znajdujące się blisko siebie zaczynają się łączyć. Gdy komórki skóry ulegają uszkodzeniu i nasila się stan zapalny, może dojść do rozwoju trądziku skupionego. Aby nie dopuścić do nasilenia trądziku, należy zastosować leczenie w postaci izotretynoiny lub antybiotyków. Ewentualnie można aplikować kortykosteroidy bezpośrednio do zmian skórnych, by "rozpuściły" cysty w ciągu 3-5 dni. Jeśli guzki są bardzo duże, może zachodzić potrzeba oczyszczenia ich chirurgicznie.

Trądzik może mieć również postać zapalenia mieszków włosowych wywołanego bakteriami Gram-ujemnymi. Jest to stan zapalny mieszków włosowych spowodowany infekcją bakteryjną, który może być skutkiem długotrwałego leczenia antybiotykiem. W przypadku tego rodzaju trądziku, bakterie są odporne na wiele antybiotyków. Dlatego też w leczeniu zaleca się izotretynoinę oraz antybiotyki skutecznie walczące z bakteriami Gram-ujemnymi.

Ciężkie postaci trądziku nie stanowią, na szczęście, wyzwania, które przekraczałoby możliwości współczesnej medycyny. Dermatolodzy dysponują niezwykle skutecznymi lekami, dzięki którym możliwe jest wyleczenie niemal każdej osoby zmagającej się z trądzikiem.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.