Trwa ładowanie...

Cierpiała na bóle brzucha. Miała alergię na mleko

Antonia Terrell przez dwa lata wymiotowała z niewyjaśnionych przyczyn. Wizyty u lekarzy nie przynosiły poprawy. Dopiero testy alergiczne wykazały, że przyczyną problemów było mleko w ulubionej brytyjskiej herbacie.

Zobacz film: "Jedzenie tłustych serów zmniejsza ryzyko cukrzycy"

1. Alergia na krowie mleko - objawy

Antonia Terrell ma 28 lat. Kobieta z nieznanych przyczyn przez 2 lata cierpiała z powodu wymiotów i dolegliwości żołądkowych. Odwiedzała szereg lekarzy. Wszyscy bezradnie rozkładali ręce.

Odpowiedzią na jej problemy były testy alergiczne. Okazało się, że nie toleruje mleka. Antonia codziennie celebrowała brytyjski zwyczaj wypijania herbaty z mlekiem.

Dopóki lekarze nie rozpoznali przyczyny, kobieta miała bardzo utrudnione normalne funkcjonowanie. Bezustanne mdłości utrudniały jej normalną pracę i uniemożliwiały życie towarzyskie. Miała zaburzenia trawienia, była stale zmęczona, miała wypryski i uporczywe bóle głowy. Zauważyła też wzmożoną zapadalność na infekcje i stany zapalne.

Sugerowane diety nie przynosiły rezultatu. Nikt nie wpadł na to, że to mleko krowie leży u podłoża tych dolegliwości.

Okazało się, że wystarczyła drobna zmiana. Dziś Antonia Terrell pije ulubioną herbatę z mlekiem sojowym i czuje się świetnie.

2. Alergia na krowie mleko - skutki

Alergia na nabiał lub nietolerancja laktozy to coraz częściej pojawiające się dolegliwiości. Istnieją zwolennicy tezy, że dorosłe osoby nie powinny spożywać mleka krowiego w ogóle. Obecnie jest wiele alternatyw dla tego rodzaju żywienia, dzięki czemu można znaleźć swoje ulubione mleko roślinne, na przykład sojowe, ryżowe czy migdałowe.

Nieleczona alergia może prowadzić do dalszych powikłań i nasilenia objawów. Czasem wystarczająca jest rezygnacja z uczulającego posiłku, ale niekiedy niezbędne jest dodatkowe włączenie odpowiednich farmaceutyków.

Niektórzy zauważają, że tylko mleko daje niekorzystne objawy, natomiast już jego przetwory, jak jogurty lub sery, można spożywać bez obaw. Ważne jest, aby nie eliminować nabiału bez konsultacji z lekarzem, ponieważ jest to źródło cennych witamin i minerałów, a przede wszystkim wapnia. Jego niedobór, zwłaszcza u kobiet, może prowadzić do uszkadzania kości i rozwoju m.in. osteoporozy.

Wiele osób ma skłonność do rezygnowania z mleka również w diecie dzieci. Wówczas także obowiązkowa jest konsultacja z pediatrą i wykonanie testów na alergię. Należy zwrócić uwagę, że do ok. 4 r.ż. wyniki takich badań mogą być niemiarodajne. Uważa się jednak, że wskutek wszechobecnych zanieczyszczeń oraz konserwantów w żywności, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i alergie pokarmowe będą coraz częściej diagnozowanym problemem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza