Trwa ładowanie...

Ciemny mocz – co oznacza, postępowanie

Mocz wytwarzany jest w nerkach. Zawiera produkty przemiany materii. W 96% złożony jest z wody. Oprócz tego składnika zawiera mocznik, sole mineralne, a także minimalną ilość barwników żółciowych. To właśnie te barwniki odpowiadają za żółty kolor moczu. Warto wiedzieć, że w moczu zdrowego człowieka nie ma takich elementów, jak: cukry, białka, krwinki czerwone oraz białe, a także bakterie. Jeżeli występuje jakiś czynnik chorobowy, wóczas mocz zmienia swoją barwę. Ciemny mocz oznacza zatem, że w organizmie człowieka toczy się jakiś stan zapalny.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

spis treści

1. Ciemny mocz – co oznacza

Zdrowa barwa moczu waha się od jasnożółtej, nieomalże przezroczystej po ciemnożółtą. Kolor moczu to przede wszystkim informacja, co jemy i pijemy. Ciemny mocz o konkretnej barwie może oznaczać chorobę. Dowiedz się, co może oznaczać ciemny mocz?

Ciemny mocz może być sygnałem, że organizm został zainfekowany
Ciemny mocz może być sygnałem, że organizm został zainfekowany

Barwa ciemnożółta mówi nam, że z pewnością wypiliśmy niewystarczającą ilość płynów. Barwa jaskrawożółta oznacza, że dieta człowieka uzupełniona jest w witaminy z grupy B. Ciemny mocz o kolorze czerwony, czerwonobrunatnym lub pomarańczowej pojawia się po zjedzeniu buraków, jeżym, rabarbaru oraz gdy codzienne menu dostarcza organizmowi beta-karoten. Ciemny mocz mówi nie tylko o specyfice diety. Może również oznaczać schorzenia wątroby, do których zaliczymy: marskość wątroby, zapalenie wątroby, a nawet nowotwór. Wyżej wymienione barwy to także oznaka przyjmowania leku leczącego chorobę Parkinsona.

To też warto wiedzieć

Ciemny mocz o odcieniu czerwonobrunatnym może wskazywać na obecność krwi w płynie. Taka diagnoza sugeruje choroby nerek lub pęcherza. Występuje również po podaniu następujących leków: nitrofurantoiny, środków znieczulających, środków przeciwbólowych, niektórych hormonów płciowych, na przykład progesteronu, a także leków przeciwhistaminowych.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

Ciemny mocz o barwie zielonej to najczęściej oznaka zakażenia pałeczką ropy błękitnej. Występuje także po spożyciu szparagów lub barwników spożywczych. Z innej perspektywy – świadczy także o zapaleniu gruczołu krokowego, odmiedniczkowym zapaleniu nerek lub zapaleniu pęcherza moczowego. Ciemny mocz z charakterystyczną barwą rożową wskazuje na wydalanie moczanów, które pojawia się przykładowo w dnie moczanowej. Czarny, ciemny mocz pojawia się, kiedy przyjmujemy preparaty z żelazem.

2. Ciemny mocz – postępowanie

Jeżeli nie spożyliśmy konkretnej potrawy zmieniającej kolor moczu, wówczas koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Analiza moczu to podstawowa procedura laboratoryjna. Dzięki badaniu można zdiagnozować szereg chorób, do których można zaliczyć chociażby schorzenia nerek, dróg moczowy, a także wszelkich chorób układowych. Warto zaobserwować również inne objawy. Czy ciemnemu moczowi towarzyszy gorączka, wzmożone pragnienie, bóle brzucha itp.? Lekarz z pewnością będzie chciał się dowiedzieć, co ostatnio jedliśmy i jakie czynniki mogą intensyfikować barwę moczu. Im szybciej i precyzyjniej wyjaśnisz lekarzowi swój problem, tym będzie można szybko zdiagnozować problem zdrowotny i wdrożyć odpowiednie formy leczenia. Ciemny mocz jednak zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ciężar właściwy moczu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza