Trwa ładowanie...

Ciemieniucha — przyczyny, objawy, leczenie

Ciemieniucha, choć nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, jest niewątpliwie mało estetycznym defektem. Pojawienie się przypadłości nie wynika z braku higieny, lecz nadmiernego wydzielania sebum. Z tą przypadłością można skutecznie walczyć dzięki odpowiednim środkom pielęgnacyjnym.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Gdy dziecko przychodzi na świat, w jego organizmie wciąż krążą hormony mamy. Stąd może wynikać nadprodukcja gruczołów łojowych na głowie malucha. Następstwem nadmiernego wydzielania sebum może być właśnie pojawienie się żółtych łusek, które niekiedy nie ograniczają się jedynie do owłosionej skóry głowy, ale mogą również objąć swoim zasięgiem inne partie ciała. Z nieestetycznymi łuskami można sobie poradzić, stosując kilka sprawdzonych sposobów.

1. Sposób na ciemieniuchę

Z ciemieniuchą można poradzić sobie dzięki odpowiednim środkom pielęgnacyjnym
Z ciemieniuchą można poradzić sobie dzięki odpowiednim środkom pielęgnacyjnym (Shutterstock)

Na początek warto uspokoić rodziców, że problem żółtych łusek dotyka większość dzieci tuż po urodzeniu, najczęściej w pierwszych 2. miesiącach życia. Stanowią one swoistą postać niegroźnego dla zdrowia niemowlęcia zapalenia skóry, któremu nie towarzyszą ból ani swędzenie.

Pojawienie się ciemieniuchy nie jest w żaden sposób związane z brakiem higieny. Powstawanie plam, łusek, niekiedy suchych strupów jest wynikiem połączenia nadmiernej ilości sebum i złuszczonych komórek naskórka. To one, zasychając na skórze, tworzą właśnie łuski, a czasem twardą skorupę.

Pojawienie się żółtawych plam powinno skłonić rodziców do zastosowania środków, które zmiękczą twardniejące łuski, a jednocześnie będą łagodzić ewentualne podrażnienia oraz przywrócą prawidłową florę bakteryjną skóry.

Dobrym sposobem na pozbycie się tego problemu jest zastosowanie żelu zmiękczającego, np. Emolium – ciemieniucha nie powinna być pozostawiana bez odpowiedniej kontroli. Tego typu preparaty nie tylko zmiękczają istniejącą już łuskę, co pozwala na łagodne jej usunięcie, ale również przywracają równowagę skóry, działają łagodząco i normalizująco.

2. Czego unikamy?

Nawilżanie, zmiękczanie i ochrona skóry dotkniętej zmianami to podstawa przy eliminowaniu ciemieniuchy. Należy przy tym wiedzieć, czego unikać, aby nie pogorszyć stanu naskórka. Ważną kwestią będzie zatem odpowiednia ochrona skóry dziecka. Miejsca dotknięte zmianami powinny być okryte jedynie przewiewnymi naturalnymi tkaninami. Rozwojowi przypadłości sprzyja bowiem nadmierna potliwość. Najlepiej, aby czapeczka lub ubranie dziecka nie zawierały syntetycznych dodatków, a także barwników, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. Dobrze również nie doprowadzać do przegrzania – przede wszystkim zdejmować czapeczkę po powrocie ze spaceru.

Nie należy również usuwać zaschniętych zmian przy użyciu ostrej szczotki, może to bowiem powodować powstawanie stanów zapalnych i ran.

Ważne w pozbywaniu się problemu z ciemieniuchą jest systematyczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych: usuwanie zmiękczonych odpowiednimi preparatami zmian poprzez wyczesywanie ich z włosów miękką szczotką lub – z innych partii ciała – delikatnym bawełnianym wacikiem.

Nie należy również niepokoić się, jeśli dolegliwość po pewnym czasie będzie powracać. Choć zwykle mija ona około 3. miesiąca życia, to często obserwuje się nawroty u dzieci nawet 3-letnich.

Jednocześnie przypadłości tej nie wolno lekceważyć. Pozostawiona stwardniała łuska utrudnia skórze oddychanie, co może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, obrzmień i infekcji, a nawet zmian grzybicznych.

3. Przyczyny i objawy ciemieniuchy

Środowisko medyczne nie wskazuje w sposób jednoznaczny przyczyn powstawania ciemieniuchy. Najczęściej jej źródeł upatruje się w nadprodukcji gruczołów łojowych. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem determinującym nadmiar łoju jest wpływ hormonów matki w organizmie dziecka. Wskazuje na to również fakt, że ciemieniucha dotyka najczęściej właśnie dzieci najmłodsze.

Choć przypadłość pojawia się najczęściej na owłosionej skórze głowy, może również wystąpić na innych partiach ciała, gdzie gromadzi się nadmiar sebum – w okolicach nosa, za uszami czy pomiędzy fałdami skóry. Lekarze pediatrzy obserwują nasilenie zjawiska latem – należy zatem pamiętać, że wysokie temperatury sprzyjają nadmiernej produkcji gruczołów łojowych.

W początkowym stadium rozwoju ciemieniuchę można niekiedy pomylić z łupieżem. Objawia się ona bowiem niewielkimi białymi płatkami u nasady włosów, których jednak nie da się usunąć przy czesaniu. W odróżnieniu od innych stanów zapalnych skóry ciemieniucha nie powoduje bólu ani swędzenia. Jeżeli jednak zmianom skórnym towarzyszą takie objawy, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej, mogą one bowiem sygnalizować pojawienie się problemów zdrowotnych. Charakterystyczne dla ciemieniuchy są, w zależności od stopnia rozwoju zmian, żółtawe tłuste plamy lub stwardniałe, zaschnięte łuski.

Problem ciemieniuchy w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, jednak niewątpliwie jest defektem estetycznym. Dobrze jest zadbać o systematyczne usuwanie łuskowatych zmian przy użyciu łagodnych, dedykowanych na tę przypadłość środków pielęgnacyjnych. Dzięki nim skóra szybciej odzyska zdrowy wygląd.

Następny artykuł: Czkawka u niemowląt

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.