Trwa ładowanie...

Ciąża a jego ochota na seks

W niektórych związkach zdarza się, że gdy kobieta zachodzi w ciążę, mężczyzna zaczyna unikać kontaktów fizycznych, a nawet pocałunków i przytuleń. Taka sytuacja może trwać jeszcze długo po porodzie. Jakakolwiek zachęta do seksu ze strony partnerki powoduje u mężczyzny rozdrażnienie. Co jest więc powodem męskiej niechęci do seksu i zbliżeń, gdy partnerka zajdzie w ciążę?

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Niedojrzałość emocjonalna

Część mężczyzn utożsamia swoje poczucie męskości jedynie z własną seksualnością. W momencie gdy pojawia się przed nimi wizja bycia ojcem, wraz z nią mężczyzna może odczuć obawę przed utraceniem dotychczasowej roli kochanka. Dojrzałe rodzicielstwo zazwyczaj wyzwala nowe potrzeby emocjonalne i umacnia miłość, natomiast u osób niedojrzałych budzi lęki i niepokój albo nawet złość. Niekiedy niechciana ciąża wyzwala w mężczyźnie poczucie bycia oszukanym. U części młodych ojców występuje także znacznie nasilona niepewność, czy sprawdzą się w roli ojca, która także może osłabić pożądanie wobec matki ich dziecka.

2. Atrakcyjność matki jego dzieci

Niektórym panom ich partnerka w czasie ciąży przestaje się podobać, dlatego zaczynają oni unikać seksualnych zbliżeń. Bywa i tak, że odmawiają wszelkich form kontaktu fizycznego, ponieważ w ten sposób mniej lub bardziej świadomie każą partnerkę za „nieodpowiedzialne” zajście w ciążę. Ten rodzaj postawy wskazuje na znaczące trudności w relacjach partnerskich oraz niewielką trwałość uczuć mężczyzny. Jeśli więc obie osoby są gotowe zmienić tę sytuację i zależy im na rozwoju związku, powinny rozpocząć wspólną terapię.

Następny artykuł: Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.