Trwa ładowanie...

Chudnięcie a białaczka

Schudłaś, schudłeś - to w dzisiejszych czasach najbardziej pożądany komplement. Ale czy zawsze chudnięcie jest czymś pozytywnym? Utrata wagi, zwłaszcza nagła, może być bowiem objawem najgroźniejszych chorób nowotworowych, a w tym białaczki, ponieważ chudnięcie i białaczka są ze sobą ściśle powiązane, a utrata wagi to jeden z głównych objawów nowotworu układu krwiotwórczego. Aby dobrze zrozumieć dlaczego powoduje chudnięcie, trzeba zgłębić istotę choroby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest białaczka?

Białe krwinki są naszymi obrońcami. Istnieje wiele typów białych krwinek limfocyty T, limfocyty B, neutrofile, monocyty, przekształcające się w makrofagi, oraz komórki NK, czyli naturalni zabójcy (natural killers). Te wszystkie komórki stanowią zgrany zespół zwalczający infekcje grzybicze, bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Do komunikacji między sobą oraz z resztą organizmu używają cytokin, czyli specjalnych cząsteczek sygnałowych, które w niewielkiej ilości potrafią wywołać bardzo silne reakcje w naszym ciele. Białaczka to choroba nowotworowa wywodząca się z komórek układu odpornościowego, czyli z białych krwinek (leukocytów). Przyczyną wystapienia choroby jest mutacja (w każdym typie białaczki inna), która powoduje niekontrolowane namnażanie się komórek.

2. Powstawanie i rozwój białaczki

Nowotworowe białe krwinki nie ulegają apoptozie (naturalna śmierć komórki), lecz mnożą się tak długo, aż zajmą cały organizm i doprowadzą do jego śmierci. Mogłoby się wydawać, że skoro mamy nadmiar białych krwinek, to możemy z łatwością pokonać każdą zwykłą infekcję. Nic bardziej mylnego. Komórki białaczkowe są niedojrzałe i uszkodzone, bowiem nie miały czasu przejść pełnego cyklu życiowego białej krwinki. Dlatego nie potrafią skutecznie walczyć z infekcją. Dodatkowo zajmują miejsce i zasoby pozostałych zdrowych białych krwinek, co sprawia, że z czasem jest ich coraz mniej. Tak więc osoby z białaczką są bardziej podatne na infekcje niż inne.

3. Infekcje a białaczka

Z powodu niezwykłej podatności na infekcje, osoby z białaczką często chorują. Każde schorzenie, czy to bakteryjne, grzybicze, czy wirusowe, może być w takim stanie śmiertelne. Ale jeśli uda się je zwalczyć, i tak nie pozostaje to bez wpływu na organizm. Infekcja znacząco go wyniszcza, powoduje chudnięcie, złe samopoczucie, oraz szybką męczliwość.

4. Hipermetabolizm a białaczka

Nowotwór to grupa zbuntowanych komórek, które nie chcą działać w zespole zwanym organizmem, tylko rozmnażają się w sposób niekontrolowany. Wynika to z mutacji tzw. onkogenów, odpowiadających za regulację podziałów komórkowych. W przypadku objawów białaczki w białych krwinkach zachodzą takie mutacje, które powodują bardzo intensywne i niekontrolowane podziały komórkowe, ale również sprawiają, że komórki działają nieprawidłowo. Tak szybko dzielącej się tkance, jaką są nowotworowe białe krwinki, potrzeba bardzo wielu białek, tłuszczów, węglowodanów oraz tlenu, czyli nośników budulca i energii. Białaczka potrzebuje ich tak dużo, że zaczyna ich brakować dla organizmu człowieka. Prowadzi to do uruchomienia rezerw w postaci tłuszczu, mięśni i innych narządów. Nowotwór zjada człowieka od środka. Organizm, aby nadążyć z dostarczaniem pożywienia dla nowotworu, przestawia się w tryb hipermetaboliczny. Oznacza to, że przemiana materii jest bardzo szybka, co prowadzi to do przyśpieszonej czynności serca, częstszych oddechów i coraz szybszego chudnięcia mimo braku diety, czy ćwiczeń.

5. Cytokiny - chudnięcie a białaczka

Białaczka wywodzi się z komórek białych krwinek, które jeśli są zdrowe służą do zwalczania infekcji. Do komunikacji między białymi krwinkami a resztą organizmu służą cytokiny. Są to substancje białkowe działające na podobnej zasadzie jak hormony. Ich niewielka ilość przekazuje sygnał do działania bardzo wielu różnych struktur w organizmie. Powodują występowanie pierwszych objawów białaczki, jak: gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe, ale także jadłowstręt i wyniszczenie. Dlatego też rozwiająca się białaczka prowadzi do nadmiernego chudnięcia i wyniszczenia.

6. Dieta w białaczce

Osoby chore na białaczkę są w bardzo ciężkiej sytuacji. Z jednej strony nowotwór pożera ich zasoby energentyczne, z drugiej odczuwają jadłowstręt i jedzenie przestaje być dla nich przyjemnością. Na domiar złego chemioterapia w leczeniu nowotworów powoduje wymioty. Aby utrzymać takie osoby na odpowiednim poziomie odżywienia, konieczna jest specjalna dieta w białaczce, zawierająca możliwie dużo składników odżywczych w jak najmniejszych porcjach. Przygotowywane są specjalne preparaty, spełniające te kryteria, które mozna kupić w aptekach. Nie są zbyt smaczne, wyglądają jak papka, ale już niewielka ich ilość pozwala zachować chorych na białaczkę (i inne nowotwory) w dobrej formie.

Szybkie przyjęcie preparatu doustnego (ze względu na dużą koncentrację składników odżywczych) może jednak obciążyć przewód pokarmowy. Należy wieć spożywać go powoli, nawet przez około 30 min.

Szybkie chudnięcie nie zawsze jest czymś pozytywnym. Dlatego jeśli ktoś z rodziny czy znajomych szybko schudnie i będzie się chwalić, że przecież nie stosował żadnej diety, koniecznie zabierz go do lekarza. Może się okazać, że uratujesz komuś życie, bo szybkie chudnięcie będzie objawem białaczki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr inż. Małgorzata Jezierska
Następny artykuł: Gorączka a białaczka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza