Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Chrupanie w kolanach - czym jest, najczęstsze przyczyny, profilaktyka

Chrupanie w kolanach jest częstym problemem pacjentów, zarówno młodych, jak i tych w podeszłym wieku. Odgłosy chrupania, trzeszczenia, skrzypienia czy też strzelania w wielu przypadkach świadczą o toczącym się procesie chorobowym. Mogą być również objawem przeciążenia stawu kolanowego. Co warto wiedzieć na temat chrupania w kolanach?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest chrupanie w kolanach?

W trakcie wykonywania niektórych ruchów, np. biegania, klęczenia, kucania czy siadania, nasze kolana mogą wydawać nietypowe dźwięki, przypominające chrupanie, trzeszczenie czy strzelanie. Na samym początku warto wspomnieć o tym, że chrupanie w kolanach nie zawsze związane jest z procesem chorobowym. Jest to normalne zjawisko fizjologiczne, które od czasu do czasu pojawia się u ludzi zdrowych. Jest ono wywołane uwolnieniem dwutlenku węgla rozpuszczonego w mazi stawowej.

Jeśli chrupaniu w kolanach towarzyszy ból, obrzęk, lub ograniczony zakres ruchu, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Taka sytuacja może świadczyć o stanie chorobowym.

Zobacz także:

2. Chrupanie w kolanach – najczęstsze przyczyny

Chrupanie w kolanach połączone z silnymi dolegliwościami bólowymi, może świadczyć o uszkodzeniu chrząstki. Pacjenci przyznają, że ból i strzelanie zazwyczaj pojawia się w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych lub wchodzenia po schodach. Uszkodzenie chrząstki stawowej w wielu przypadkach jest spowodowane dużym obciążeniem. Przyczyną schorzenia jest zwykle nadwaga lub otyłość, lub uprawianie konkretnej dziedziny sportowej. W naszym organizmie chrząstka stawowa pełni rolę amortyzatora. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia, staw kolanowy przestaje prawidłowo funkcjonować.

Chrupanie w kolanach może pojawić się również u pacjentów, którzy wykonują pracę przy komputerze, prowadzą siedzący tryb życia, cierpią na wady postawy lub zwyrodnienia stawów. Zwyrodnienia stawów nazywa się także osteoartrozą. Choroba jest przewlekła, postępująca i nieodwracalna. Pierwszymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawów są zwykle bóle stawów. Po czasie pacjenci zaczynają zauważać u siebie również tzw. trzaski w stawach. Wśród innych objawów choroby należy wymienić problemy z poruszeniem się, ograniczenie ruchomości.

Trzaskanie, czy też chrupanie w kolanach może być wywołane nadmiernym napięciem tkanek miękkich, które otaczają rzepkę. Nadmierne napięcie tkanek uniemożliwia płynne poruszanie i wykonywanie ruchów. Staje się również przyczyną bólu kolana.

Wśród innych przyczyn schorzenia wymienić należy również Uszkodzenie więzadeł. Może dojść do niego w wyniku nieszczęśliwego upadku lub zdarzenia. Pacjenci, którzy mieli do czynienia z uszkodzeniem więzadeł zazwyczaj uskarżają się na dolegliwości bólowe, niestabilność kolana, a także tzw. przeskok w stawie kolanowym.

Zobacz także:

3. Profilaktyka

Chrupanie w kolanach może być również wynikiem nieodpowiedniej diety lub odwodnienia organizmu. Niezdrowe i tłuste posiłki bynajmniej nie służą naszym stawom. Warto zadbać o pełnowartościowe dania, zawierające w swoim składzie cenne witaminy i minerały.

W szczególności warto sięgnąć po posiłki bogate w wapń, witaminę D, witaminy z grupy B, a także kwasy omega-3. Należy zadbać także o odpowiednie nawilżenie organizmu (wypijaj minimum 1,5 litra wody niegazowanej dziennie) i odpowiednią ilość ruchu. Aktywność fizyczna nie tylko wzmocni nasze ciało, ale wpływnie pozytywnie również na twoje samopoczucie.

Jeśli od dłuższego czasu cierpisz z powodu chrupania w kolanach, koniecznie zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty. Specjaliści pomogą zdiagnozować problem i ocenić charakter objawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza