Trwa ładowanie...

Chroniczny kaszel, który nie przechodzi

Z problemem nawracającego kaszlu mierzy się wiele osób. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwkaszlowych, jednak nie zawsze przynoszą rezultaty. Powód chronicznego kaszlu może być mniej oczywisty niż nam się wydaje. Oto zaskakujące przyczyny kaszlu, ktorych na pewno nie wyleczymy lekami na przeziębienie.

1. Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks powoduje cofnięcie się treści żołądka do przełyku, czyli zgagę. W niektórych przypadkach może być on również przyczyną świszczącego oddechu. Kwas żołądkowy podrażnia struny głosowe, wywołując odruch kaszlu.

2. Alergie

Pyłki oraz inne substancje znajdujące się w powietrzu wywołują alergie u wielu osób. Zdarza się, że reakcje alergiczne pojawiają się pod wpływem pory roku czy zmiany otoczenia. W takiej sytuacji dotychczasowe leki nie działają, a u osób chorych wzmaga się kaszel. Pomóc może zmiana tabletek na inhalatory zawierające sterydy wziewne.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"

3. Kaszel powirusowy

Kaszel najczęściej rozwija się po infekcji wirusowej. Dzieje się tak z powodu zaciskania gładkiej tkanki mięśniowej. Wyściela ona drogi oddechowe, a ucisk sprawia, że wydzielina znajduje się w niewłaściwym miejscu. Podrażnienie sprawia, że zaczynamy kaszleć.

4. Leki na nadciśnienie tętnicze

Stosowanie leków na nadciśnienie tętnicze również może powodować kaszel. Środki te zakłócają działanie histaminy, czyli substancji wyzwalającej się w organizmie podczas reakcji alergicznej. Problemy z oddychaniem mogą pojawić się nawet w przypadku krótkotrwałego stosowania tabletek. U niektórych osób kaszel pojawia się nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania środków.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować chroniczny kaszel
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować chroniczny kaszel (123rf)

5. Beta-blokery

Beta-blokery to środki, które najczęściej stosuje się w leczeniu chorób wieńcowych czy w jaskrze. Leki te zalecane są także osobom po zawale, ponieważ zmniejszają ryzyko kolejnego napadu. Skutkiem ubocznym ich przyjmowania są zaburzenia oddychania oraz chroniczny kaszel. Beta-blokery mogą także wywołać astmę oskrzelową lub zaostrzyć jej objawy.

6. Zła jakość powietrza

Nieprawdą jest, że na przewlekły kaszel najczęściej cierpią mieszkańcy dużych miast. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje także u osób pracujących w starych budynkach, które nie posiadają drożnych kanałów wentylacyjnych. Przebywanie w pomieszczeniu wilgotnym, zagrzybionym lub po prostu brudnym może być przyczyną nieprzemijającego kaszlu. Jest to związane z reakcją alergiczną.

7. Włóknienie płuc

Osoby cierpiące na RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, często chorują także na zwłóknienie płuc. Uszkodzenia tych narządów mogą powodować przewlekły kaszel. Jest on początkowym objawem choroby płuc. Kaszel jest wtedy suchy i utrzymuje się przez kilka miesięcy.

8. Problemy z przełykaniem

Uczucie ciała obcego podczas przełykania i mówienia również może być przyczyną nieustępującego kaszlu. Przyczyny powstania trudności z połykaniem warto zbadać u gastroenterologa.

9. Układ nerwowy

Gdy wszystkie inne próby diagnostyki zawiodą, należy sprawdzić pracę układu nerwowego. Niekiedy zdarza się, że nerwy wysyłają do płuc błędne informacje, co powoduje odruch kaszlu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Duszący kaszel
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza