Trwa ładowanie...

Chory a radioterapia – jak można pomóc?

Wszyscy, którzy są blisko osoby borykającej się z chorobą nowotworową, zastanawiają się, jak jej pomóc. Nic dziwnego – każde wsparcie jest niezwykle cenne i wartościowe, bowiem dolegliwości onkologiczne potrafią być uciążliwe. Czy mamy na to receptę?

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

1. Odczyn popromienny – czym jest?

U części chorych poddawanych radioterapii może dojść do powstania odczynu popromiennego. Jest to działanie niepożądane powstałe podczas lub po zakończeniu radioterapii. Warto nadmienić, że dzielimy je na wczesne i późne.

Powikłania wczesne to takie, które pojawiają się już w trakcie terapii i mogą trwać do trzech miesięcy po jej zakończeniu. Tak zwany ostry odczyn spowodowany radioterapią, w zależności od naświetlanego obszaru może pojawić się w różnych miejscach, np.: skóra, szpik, jądro, jajnik, błona śluzowa w przewodzie pokarmowym, drogach oddechowych czy moczowych.

Czas gojenia warunkuje dawka naświetlenia, sposób leczenia, jak też indywidualne predyspozycje pacjenta. Objawy te ustępują zwykle samoistnie. Może zdarzyć się jednak sytuacja, kiedy odczyn popromienny spowoduje konieczność przerwy w leczeniu, co czasami może wpływać na przebieg terapii.

Powikłania późne to takie, które powstają w okresie dłuższym niż sześć miesięcy po radioterapii. Zmiany w organizmie mają wtedy już charakter stały. Mogą dotyczyć narządów wewnętrznych, m.in. ze strony układu oddechowego i krążenia. W dobie obecnej techniki i coraz bardziej nowoczesnego leczenia – na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

2. Dieta jako wspomaganie leczenia

Pomoc choremu onkologicznie jest niezbędna. Jedną z ważniejszych kwestii jest wsparcie psychiczne i trwanie obok osoby bliskiej, która boryka się z poważna chorobą. Zasady opieki szczegółowej są określone w informacjach, jakie chory otrzymuje z ośrodka, w którym poddawany jest napromienianiu: potencjalne objawy niepożądane napromieniania powinno się bacznie obserwować, a także stosować leczenie wspomagające, jeśli lekarz prowadzący takie zaleci.

Na łagodzenie objawów skórnych specjalista poleca najczęściej odpowiednie maści i kremy. Dodatkowo warto wiedzieć, że w takich sytuacjach sprawdzają się także domowe środki lecznicze, na przykład na stany zapalne można przygotować roztwór z sody spożywczej czy wody utlenionej, a także wprowadzić zioła w tym szałwię i rumianek, ale warto ich stosowanie skonsultować z ośrodkiem prowadzącym terapię.

Specjaliści zwracają uwagę, że jednym ze sposobów właściwego wsparcia, jakiego mogą udzielić bliscy osobie chorej onkologicznie, jest dbałość o jego dietę. W większości nowotworów polecane jest, by przed i po rozpoczęciu terapii włączyć choremu doustne żywienie medyczne, czyli specjalistyczne środki odżywcze takie jak Nutridrink Protein. Produkty te można spożywać codziennie pomiędzy posiłkami, a najczęściej rekomendowane stosowanie to 2 butelki dziennie. W przypadku tego produktu to dla pacjenta dodatkowo aż 600 kcal i 36 gramów białka w ciągu dnia.

Żywienie medyczne pomaga zapewnić choremu niezbędne substancje odżywcze na optymalnym poziomie, dostarcza dodatkową ilość białka, na które w chorobie nowotworowej wzrasta zapotrzebowanie i może dodać energii w walce z chorobą. Zapobieganie drastycznemu zmniejszaniu masy ciała jest ważnym elementem w prowadzeniu przeciwnowotworowej terapii i warto na to zwracać uwagę.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Nutridrink

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza