Choroby wirusowe (infekcje wirusowe) są to choroby zakaźne, wywoływane przez obecność wirusów w organizmie. Zależnie od stanu zdrowia osoby zakażonej, a także od rodzaju wirusa, mogą one zakazić różne tkanki ciała, tak w skórze, jak i w mózgu. Po wniknięciu w komórkę, wirus żywi się nią, wskutek czego komórka ta umiera, czasem wręcz zanika.
Wirusowe choroby nie powinny być leczone antybiotykami antybakteryjnymi, ponieważ w niektórych przypadkach zastosowanie takiego leku może wywołać niepożądane skutki uboczne, które skomplikują przebieg choroby zakaźnej. Spora część chorób wirusowych człowieka może zostać pokonana przez układ odpornościowy, z niewielką pomocą odpowiedniego nawodnienia, odpoczynku i diety.
W przypadku innych chorób wirusowych ich leczenie zależne jest od położenia wirusa i jego rodzaju, może również obejmować użycie antybiotyków przeciwwirusowych lub innych farmaceutyków.
Do najczęściej spotykanych chorób wirusowych należą:
- ospa,
- odra,
- grypa,
- świnka,
- różyczka,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- choroba Heinego-Medina.
Chorobę wirusową mogą wywołać różne wirusy. Jeśli zakażeniu ulegnie układ oddechowy, zwykle choroba jest wywołana przez wirusy grypy, paragrypy, koronawirusy, rynowirusy, czy wirusy Coxackie. Po wniknięciu wirusa do nabłonka dróg oddechowych, wywołuje on miejscowy stan zapalny. To z kolei powoduje, że poszerzają się naczynia krwionośne, pojawia się wydzielina poprzez zwiększenie aktywności gruczołów błony śluzowej, a nabłonek ulega uszkodzeniu.
Źródłem zakażeń wirusowych są zainfekowani ludzi, od których można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt. Zależnie od rodzaju wirusa, inny będzie czas od zainfekowania do wylęgnięcia się choroby. W infekcjach górnych dróg oddechowych przyjęte jest, że czas wylęgania to 2 dni, a przez pierwsze 3 dni występuje największa zakaźność. Mimo to, chory zaraża cały czas aż do ustąpienia objawów choroby.
Można czasem spotkać się z teorią, że chory nie zaraża po 3 dniach, gdy infekcja przebiega już łagodniej i nie daje tak ostrych objawów, jak na początku. Nie jest to prawda. Wirusy są wydalane z organizmu nawet do dwóch tygodni od pojawienia się pierwszych symptomów, dlatego musimy przyjmować, że dopóki ktoś ma objawy infekcji, potencjalnie może zarażać.
Do ogólnych objawów chorób zakaźnych należą:
- dreszcze,
- gorączka,
- drapanie i ból w gardle,
- kaszel,
- zapalenie spojówek,
- zaczerwienienie gardła,
- nieżyt nosa,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- ogólnie złe samopoczucie.