Trwa ładowanie...

Choroby wątroby - stłuszczenie wątroby, uszkodzenie wątroby, WZW

[Wątroba jest organem spełniającym bardzo istotne funkcje w organizmie. Odpowiedzialna jest między innymi za usuwanie toksyn, magazynowanie glukozy, wytwarzanie soku trawiennego. Dlatego tak ważne jest by odpowiednio o nią dbać by pracowała sprawnie. Organ ten ma niesamowite zdolności regeneracyjne, jednak istnieją choroby wątroby, które są wstanie ją trwale uszkodzić.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby jest chorobą wątroby powodującą patologiczne gromadzenie się tłuszczów w komórkach tego organu. Zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby wątroby ma miejsce w przypadku osób otyłych, cukrzyków oraz osób nadużywających alkoholu. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tej choroby wątroby jest również wysoki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w surowicy krwi.

Ból w prawym podżebrzu może być objawem chorej wątroby.
Ból w prawym podżebrzu może być objawem chorej wątroby.

Stłuszczenie wątroby jest schorzeniem, które może przez długi okres czasu przebiegać w sposób bezobjawowy. Mogą mu towarzyszyć niespecyficzne objawy takie jak zmęczenie lub różnego rodzaju przypadłości brzuszne. Nieleczone stłuszczenie wątroby może stać się przyczyną bardzo groźnego w skutkach zapalenia wątroby. Aby uniknąć tej choroby wątroby należy prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia

2. Co to jest alkoholowe uszkodzenie wątroby?

Przyczyną tego schorzenia jest nadmierne lub długotrwałe spożywania alkoholu. Alkoholowe uszkodzenie wątroby może spowodować różnego rodzaju zaburzenia od gromadzenie się tłuszczu w komórkach wątroby po marskość wątroby. O marskości wątroby mówimy wtedy, gdy komórki wątroby zostają zastąpione tkanką bliznowatą, zmiany te są niestety nieodwracalne. Możliwe jest jedynie zahamowanie jej rozwoju, dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie tej choroby wątroby.

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę
Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę [6 zdjęć]

Wątroba to jeden z najbardziej pracowitych organów w organizmie. Waży nawet 1,5 kilograma i dziennie...

zobacz galerię

Niestety zdiagnozowanie alkoholowego uszkodzenia wątroby nie jest łatwe, ponieważ ta choroba wątroby w pierwszej fazie rozwoju przebiega w sposób praktycznie bezobjawowy. Najczęściej choroba wątroby zastaje wykryta, gdy jest mocno zaawansowana i doszło już do znacznego uszkodzenia wątroby. Późnymi objawami tej choroby wątroby są między innymi: zażółcenie powłok skórnych oraz białek oczu, brak apetytu, stałe uczucie zmęczenia, osłabienie, utrata masy ciała, ból w okolicy prawego podżebrza a także obrzęki kończyn dolnych oraz powiększenie obwodu brzucha.

3. Czym objawia się polekowe uszkodzenie wątroby

W wątrobie dochodzi do przetwarzania większości leków i zamiany ich w inne związki chemiczne. Substancje te następnie są wykorzystywane przez organizm lub z niego wydalane. Do polekowego uszkodzenia wątroby może dojść w wyniku: niepożądanego działania leku, przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub reakcji uczuleniowej na lek. W tej ostatniej sytuacji zażycie nawet niewielkiej ilości substancji leczniczej może wywołać poważne objawy.

Objawami tej choroby wątroby są między innymi: uczucie zmęczenia, ból brzucha, zażółcenie skóry i białek oczu, wysoka temperatura ciała, wymioty i nudności. W skrajnych wypadkach polekowe uszkodzenie wątroby może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

4. Co to jest wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby jest następstwem zakażenia się jednym z pięciu rodzajów wirusów: A, B, C, D lub E. Do zakażenia wirusem typu A może dojść drogą pokarmową, natomiast w przypadku pozostałych typów wirusów drogą pozajelitową (np. przez kontakt z krwią), płciową oraz okołoporodową. Objawami tej choroby wątroby są między innymi: wysoka temperatura ciała, ból głowy, bóle mięśniowe, nudności, żółtaczka.

Następny artykuł: Marskość wątroby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.