Trwa ładowanie...

Alergia a choroby układu nerwowego

Alergia to choroba, która może spowodować zaburzenia w obrębie układu nerwowego. Jest to jednak trudne do ustalenia. Nie wiadomo do końca czy owe procesy mają podłoże alergiczne, czy pseudoalergiczne. Nie tylko choroby alergiczne wywołują zaburzenia emocjonalne. Takie zaburzenia może spowodować każda inna choroba fizyczna. Chory, u którego wykryto zaburzenia układy nerwowego, może zmienić dietę. Ustąpienie objawów będzie świadczyło o podłożu alergicznym choroby.

spis treści

1. Astma o podłożu alergicznym

Choroby alergiczne są różne. Jedną z częściej występujących jest astma oskrzelowa. Czy astma wywołuje zaburzenia emocjonalne? Odpowiedź jest skomplikowana. Astma powoduje niedotlenienie mózgu. A to z kolei prowadzi do pojawienia się zaburzeń w odbiorze czynników świata zewnętrznego. Zmęczenie, apatia, zaburzenia snu i uwagi, bóle głowy. Chory może uznać, że są to zaburzenia układu nerwowego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Leki na choroby alergiczne a zaburzenia emocjonalne

Alergia pokarmowa, astma i inne choroby alergiczne są leczone kortykosteroidami, środkami rozszerzającymi oskrzela i im podobnym. Nadużywanie tych preparatów może wywołać nadpobudliwość, apatię, zaburzenia snu, bóle głowy. Owe dolegliwości mogą z kolei prowadzić do hiperwentylacji. Hiperwentylacja to zbyt szybkie i głębokie oddychanie.

3. Alergia pokarmowa a zaburzenia układu nerwowego

Czasami objawy alergii pokarmowej zbiegają się z objawami chorób układu nerwowego. Zaburzenia psychiczne są błędnie mylone z niewłaściwą reakcją organizmu na spożyty pokarm. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której pacjencji cierpiący na zaburzenia emocjonalne i psychiczne tłumaczą swoją chorobę alergia pokarmową.

Zdarzają się sytuacje, w których zaburzenia układu nerwowego, faktycznie mają podłoże alergiczne. Wówczas za zaburzenia emocjonalne odpowiadają choroby alergiczne (astma, alergia pokarmowa). U takich osób, zaburzenia psychiczne współwystępują z objawami alergii. Jeżeli jest to alergia pokarmowa, wówczas odpowiednia dieta powinna pomóc w zlikwidowaniu dolegliwości chorobowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza