Trwa ładowanie...

Choroby, które zabijają w ciągu 24 godzin

W przypadku niektórych chorób decydujące są godziny. Jeżeli pomoc nie zostanie udzielona natychmiast, może nastąpić śmierć. Przy jakich schorzeniach trzeba działać jak najszybciej?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

1. Zawał serca

Każdego roku zawał serca dotyka 100 tys. Polaków, z czego 35 tys. umiera. Jak podają kardiolodzy: w 80 proc. przypadków można temu zapobiec poprzez zmianę stylu życia.

Zawał objawia się uciskiem w mostku, w środku klatki piersiowej. Ból promieniuje do szyi, lewego ramienia, nadgarstka i palców. Innymi symptomami mogą być zmęczenie, bladość, zaburzenie trawienia i duszności. W takich wypadkach pomoc musi być udzielona jak najszybciej. W innym przypadku akcja serca może się zatrzymać, a zawał zakończy się zgonem.

2. Udar

Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru. Ok. 40 proc. osób umiera w ciągu doby po zdarzeniu. Czynniki ryzyka są takie same jak przy zawale: wysoki cholesterol, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów. Nawet jeżeli pacjenta uda się uratować, może on doświadczyć trwałych zmian i pozostać niepełnosprawnym: utracić sprawność, zdolność komunikowania się i samodzielność. Udar może uszkodzić także wzrok i słuch.

3. Zator tętnicy płucnej

Zator w płucach to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Skrzepnięta krew blokuje naczynia płucne, co powoduje zburzenia oddechowe i niewydolność krążenia. Szacuje się, że rocznie przez zator tętnicy płucnej umiera w Polsce nawet 50 tys. osób. Niestety, wiele z przypadków pozostaje nierozpoznanych lub są diagnozowane niewłaściwie.

4. Ostre zapalenie trzustki

Wskaźnik śmiertelności w przypadku zapalenia trzustki wynosi 35 proc. U 3/4 pacjentów choroba wywołana jest nadmiernym spożyciem alkoholu. Jeżeli pacjent przeżyje, to konsekwencjami choroby są najczęściej żółtaczka i cukrzyca. Ostre zapalenie trzustki najczęściej objawia się bólem brzucha, który może promieniować do pleców, zaburzeniami trawienia, zwłaszcza po obfitym posiłku, zmęczeniem, nadmiernym poceniem się, bladością rąk i stóp oraz trudnościami w oddychaniu.

5. Zapalenie opon mózgowych

Choroba ta objawia się bólem oczu związanym ze światłowstrętem, sztywnością karku, czasem także gorączką i mdłościami. Jest to niebezpieczna choroba o wysokiej śmiertelności - w ok. 20 proc. przypadków zgon następuje w ciągu doby, szczególnie przy zakażeniu gronkowcem.

6. Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)

Jest to silna reakcja alergiczna. Przyczyny mogą być różne: ukąszenie przez owada, uczulenie na leki lub pokarmy. Najczęściej lekiem ratującym jest adrenalina. Trzeba podać ją jak najszybciej (od 5 do 20 minut po kontakcie z alergenem), ponieważ w przeciwnym wypadku zgon może być natychmiastowy - w 3 proc. przypadków wstrząs kończy się śmiercią chorego. Jak objawia się anafilaksja? Na ciele pacjenta pojawia się świąd i pokrzywka, twarz i kończyny zaczynają puchnąć, powodując obrzęk naczynioworuchowy. Czasem następuje omdlenie i zatrzymanie akcji serca.

7. Ostre zapalenie wątroby

Ostre zapalenie wątroby może prowadzić do martwicy narządu w ciągu kilku godzin. Jeżeli pacjent zbagatelizuje chorobę, może zapaść w śpiączkę. Jakie są przyczyny choroby? Do czynników ryzyka zaliczamy zatrucie grzybami lub paracetamolem oraz wirusowe zapalenie wątroby (które objawia się żółtym kolorem skóry, uczuciem zmęczenia, utratą masy ciała i bólem brzucha).

8. Martwicze zapalenie powięzi

Jest to bardzo ciężkie zakażenie, które w krótkim czasie prowadzi do rozległej martwicy skóry, tkanki podskórnej i przedziałów powięziowych, a także do wystąpienia objawów wstrząsu toksycznego. W 30 proc. przypadków choroba kończy się nagłą śmiercią. Zapalenie powięzi najczęściej wywołanej jest przez paciorkowce. Na chorobę najbardziej narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, np. po przebytej infekcji, a także cukrzycy. Natychmiastowa pomoc oraz hospitalizacja to jedyne szanse na uratowanie pacjenta.  

Pamiętaj, objawów żadnej choroby nie wolno bagatelizować. W wielu przypadkach tylko natychmiastowa pomoc medyczna stwarza szansę na całkowite wyleczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza