Trwa ładowanie...

Choroby alergiczne stawów

Choroby alergiczne mogą zaatakować stawy. Alergia pokarmowa to nieodpowiedni wpływ niektórych pokarmów na organizm. Jedzenie, na które jesteś uczulony, może wywołać zapalenie stawów oraz ból. Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe. Odpowiednia dieta może doprowadzić do wyleczenia. Wówczas unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości. Znikną takiej jej objawy, jak pokrzywka, wypryski, katar, duszność.

spis treści

1. Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła. W stawach zbiera się zbyt duża ilości błony maziowej. Owa błona zaczyna naciskać na stawy, a także niszczyć chrząstki i kości znajdujące się w ich obrębie. W tym niszczącym procesie biorą udział komórki tuczne, na które wpływ mają alergeny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Reumatoidalne zapalenie stawów a dieta

Jaki związek ma reumatoidalne zapalenie stawów z jedzeniem? Okazuje się, że znaczny. Potwierdziły to badania przeprowadzone na pacjentach cierpiących na zapalenie stawów. Niektórym z nich zalecono kilkudniową głodówkę. Ta dieta sprawiła, że objawy choroby szybciej ustąpiły.

Pozostałym chorym zalecano odżywiać się inaczej. Ich dieta opierała się na przetworach mlecznych. Okazało się, że zapalenie stawów, bóle i obrzęki w ich przypadku się nasiliły. Ci chorzy przez długie lata musieli stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne.

3. Alergia pokarmowa a zapalenie stawów

Jak już wcześniej zostało wspomniane, komórki tuczne powodują reumatoidalne zapalenie stawów. Dlaczego tak się dzieje? Na owe komórki działają alergeny, które powodują, że komórki tuczne wytwarzają mediatory. Owe mediatory to substancje wywołujące objawy alergii.

Chory może odczuwać obrzęk i zapalenie stawów. Alergia pokarmowa może też wywołać następujące objawy alergiczne: pokrzywkę, katar, wypryski, ból głowy, duszność. Choroby alergiczne mogą wystąpić w każdym miejscu w organizmie. Alergeny są przenoszone przez krew i mogą dotrzeć wszędzie. Alergia pokarmowa u dorosłych ma wpływ na stan stawów i kości.

3.1. Objawy alergii pokarmowej

Nie każde reumatoidalne zapalenie stawów ma podłoże alergiczne. W takim przypadku dieta nie pomoże. Choroby alergiczne powodują charakterystyczne objawy. Alergia pokarmowa wywołuje pokrzywkę, katar, wypryski, ból głowy, duszność. Lekarz podczas badania zapalenia stawów powinien wziąć pod uwagę również te symptomy.

3.2. Leczenie alergii pokarmowej

Jeżeli reumatoidalne zapalenie stawów ma podłoże alergiczne, niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą nie przynieść odpowiedniego rezultatu. W takim przypadku wskazana jest zmiana diety. Alergia pokarmowa najczęściej dotyczy pokarmów i przetworów mlecznych. Wystarczy wprowadzić dietę bezmleczną lub bezglutenową.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza