Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Choroba Stilla - objawy, diagnozowanie, leczenie

Choroba Stilla (lub młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów) to choroba autoimmunologiczna. Oprócz niszczenia chorych komórek, układ odpornościowy zwraca się przeciwko zdrowym własnym tkankom. W przypadku choroby Stilla celem ataku stają się stawy. Choroba Stilla zazwyczaj występuje u dzieci poniżej 5 roku życia, ale również może  pojawić się u osób dorosłych.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Choroba Stilla - objawy

Choroba Stilla charakteryzuje się ostrym przebiegiem. Pierwszym symptomem choroby Stilla jest wysoka temperatura (około 40 stopni Celsjusza), która nasila się w porach wieczornych, dodatkowo gorączka septyczna jest trudna do zbicia, ponieważ jest odporna na działanie leków. W drugim etapie choroby Stilla pojawia się wysypka koloru łososiowego, jest plamisto-grudkowata. Najczęściej występuje na skórze rąk i nóg oraz na tułowiu. Po ustąpieniu gorączki zmiany skórne zanikają. Podczas choroby Stilla rozwija się zapalenie stawów (zazwyczaj w stawach kolanowych, skokowych, nadgarstkowych, biodrowych, ramiennych, a także w stawach rąk i nóg).

Choroba Stilla to autoimmunologiczna dolegliwość, mogąca pojawić się w różnym wieku
Choroba Stilla to autoimmunologiczna dolegliwość, mogąca pojawić się w różnym wieku

Zapalenie stawów objawia się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem, bólem, zmniejszeniem ruchomości stawu oraz lekko cieplejszą skórą w miejscu występowania chorego stawu. Choroba Stilla to choroba układowa, tzn. że zaburzenia mogą wystąpić także w innych układach, w tym przypadku zdarza się, że głównym objawom towarzyszą takie dolegliwości jak: bóle brzucha, ból gardła, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, wysięk w jamie opłucnej. Osoba chora może odczuwać przemęczenie, osłabienie, a także schudnąć i nie odczuwać łaknienia. Istnieje prawdopodobieństwo przejścia choroby w stan przewlekły.

2. Choroba Stilla - diagnozowanie

Zdiagnozowanie choroby Stilla nie jest proste, rozpoznanie choroby przebiega na podstawie obrazu klinicznego danego pacjenta, po wykluczeniu innych chorób. W celu diagnozy wykonywane są  badania laboratoryjne, w których stwierdzić można wzrost OB (odczyn Biernackiego), wzrost CRP (białko C-reaktywne) oraz podwyższony poziom białych krwinek. W chorobie Stilla nie występuje czynnik reumatoidalny (RF), co świadczy o tym, że jest to seronegatywne zapalenie stawów.

3. Choroba Stilla – leczenie

Choroba Stilla należy do reumatycznych chorób autoimmunologicznych, na ten moment nie ma konkretnego lekarstwa na to schorzenie. Leczenie choroby Stilla nie polega na zwalczaniu objawów choroby, a nie jej przyczyn. W pierwszym etapie wskazane są leki przeciwgorączkowe oraz antybiotykoterapia. Takie działanie ma wpłynąć na objawy choroby Stilla związane z sercem, otrzewną oraz opłucną. W przypadku zapalenia stawów zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należy używać ich z umiarem i zgodnie z zaleceniami, ponieważ przedawkowanie może negatywnie płynąć na zdrowie organizmu.

To musisz wiedzieć

W niektórych, poważniejszych przypadkach choroby Stilla stosuje się leki z grupy glikokortykosteroidów (metyloprednizolon) oraz leki immunosupresyjne (cyklosporyna A) lub cytostatyki (metotreksat). Aby zapobiec deformacji stawów i utrudnieniom w ich ruchomości leczenie farmakologiczne uzupełniane jest dodatkowo rehabilitacją stawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza