Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Choroba Perthesa – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Perthesa nie należy do częstych schorzeń – to choroba z kręgu ortopedii, która głównie występuje u dzieci. Jej inna nazwa, to jałowa martwica głowy kości udowej. Z uwagi na konsekwencje oraz przebieg tej choroby, należy ona do wyjątkowo długich i ciężkich schorzeń. Choroba Perthesa częściej występuje u chłopców.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Choroba Perthesa – patogeneza

Mimo rozwoju medycyny XXI wieku, dokładna patogeneza choroby Perthesa nie została poznana. Wielu badaczy nie jest do końca zgodnych, co do czynników, które są odpowiedzialne za wywołanie choroby Perthesa. Pod uwagę brane jest kilka wariantów, jednak muszą one zostać zweryfikowane.

Badacze uważają, czy przyczynami choroby Perthesa są między innymi zaburzenia w prawidłowej budowie naczyń krwionośnych, które zaopatrują tkankę w niezbędne do rozwoju składniki odżywcze oraz tlen. Gdy ten element ulega zaburzeniu, następuje pogorszenie wszystkich procesów fizjologicznych obecnych w danym rejonie tkankowym.

Badacze postulują także, że czynnikiem wyzwalającym chorobę Perthesa mogą być zaburzenia hormonalne, stany zapalne, czy też zaburzenia krzepnięcia krwi i zakażenia.

Jednym z pierwszych objawów choroby Perthesa może być ból kolana
Jednym z pierwszych objawów choroby Perthesa może być ból kolana (123RF)

2. Choroba Perthesa – objawy

Pierwsze objawy choroby Perthesa mogą być niecharakterystyczne, co może spowodować pewne trudności w postawieniu właściwego rozpoznania. Dzieci często zgłaszają ból w obrębie kolana (ale możne także lokalizować się w obrębie uda). Widoczny jest także zanik mięśni pośladkowych.

Wraz z postępem choroby Perthesa, chory zaczyna utykać i poruszenie sprawia trudność. Z czasem zaczynają pojawiać się objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego, które obejmują ból, ucieplenie, obrzęk czy też zaczerwienie okolicy biodra. Tego typu objawy choroby Perthesa powinne skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

3. Choroba Perthesa – diagnostyka

Diagnostykę choroby Perthesa nieco utrudnia fakt, że początkowo obraz zmian radiologicznych może nie być do końca specyficzny. Z pomocą w postawieniu właściwego rozpoznania przychodzą metody diagnostyki obrazowej, takiej jak zdjęcia rentgenowskie czy też NMR.

Bagatelizowanie objawów choroby Perthesa, oraz niewprowadzenie w odpowiednim czasie diagnostyki może dawać poważne konsekwencje, takie jak skrócenie kończyny, czy też zaburzenia chodu. Często w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

4. Choroba Perthesa – leczenie

W leczeniu choroby Perthesa stosowany jest cały wachlarz metod. Dobór odpowiedniej terapii choroby Perthesa zależy od stanu klinicznego pacjenta. Nie bez znaczenia pozostają metody fizjoterapeutyczne.

W leczeniu choroby Perthesa może okazać się konieczne stosowanie różnych przyrządów ortopedycznych, a w niektórych przypadkach konieczny może okazać się nawet zakaz chodzenia i konieczność leżenia w łóżku. Wprowadzenie odpowiedniej terapii choroby Perthesa daje nadzieję na wyleczenie i pełny powrót do zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza