Trwa ładowanie...

Dziwny zapach ciała? Brzydki zapach z ust? To może być objaw poważnej choroby

Niektóre schorzenia wpływają na woń naszego ciała. Z tego faktu zdawali już sobie sprawę starożytni medycy, a dzisiejsza nauka stara się to wykorzystać, opracowując nowoczesne metody diagnostyki.

Zobacz film: "Co powienien wiedzieć chory na cukrzycę?"

spis treści

Przykry zapach z ust może być objawem braku higieny jamy ustnej, choć może też wskazywać na toczącą się w tym obszarze organizmu infekcję bakteryjną.

Jeśli dołącza do tego symptomu zgaga, czkawka, bóle brzucha lub uczucie niesmaku w ustach, wówczas można podejrzewać kłopoty gastryczne. Najczęściej wywołane są one prze refluks żołądkowo-przełykowy, choć mogą również wiązać się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, by wspomnieć choćby o wrzodach żołądka czy dwunastnicy.

Z kolei oddech przywołujący na myśl woń surowej ryby pojawia się często u pacjentów z niewydolnością wątroby.

1. Zapach moczu i pot

Nie tylko oddech zmienia swój zapach w czasie kłopotów zdrowotnych. Nieco inaczej pachnie też pot i mocz.

Jeśli będąc w toalecie pacjent czuje zapach kwaśnych jabłek, wówczas warto wykonać badanie moczu. Może się bowiem okazać, że to pierwszy objaw cukrzycy. Z kolei woń acetonu dająca się wyczuć z ust chorego może wskazywać na zaawansowaną hiperglikemię.

Charakterystyczny zapach mogą wydzielać również chorzy na fenyloketonurię. Jest to wrodzona choroba metaboliczna, w przebiegu której jeden z aminokwasów – fenyloalanina – gromadzi się w organizmie i  prowadzi do uszkodzenia mózgu. Pacjenci zmagający się z tą dziedziczną chorobą mogą wydzielać charakterystyczny zapach, określany jako ''mysi''.

Przykry zapach z ust może być objawem choroby
Przykry zapach z ust może być objawem choroby (123RF)

Z kolei chorzy na schizofrenię mają w pocie większe stężenie kwasu trans-3-metylo-2-heksenowego, co sprawia, że ich zapach przywodzi na myśl ocet.

Zaawansowana postać czerniaka również ma swój zapach, i to bardzo intensywny, bo przypomina woń benzyny.

Przeczytaj koniecznie

Nie tylko zapach, ale i ilość wydzielanego potu powinien stanowić sygnał alarmowym. Nadmierne pocenie to bowiem objaw wielu chorób, by wspomnieć choćby o nadczynności tarczycy, chorobie Parkinsona, gruźlicy, akromegalii czy cukrzycy.

W medycynie wschodniej od wieków diagnozując chorobę, bierze się pod uwagę woń wydzielaną przez człowieka. Uważa się, że zapach wydzielin, jakie produkuje ciało, jest w stanie określić rodzaj schorzenia.

Z kolei zachodnie ośrodki naukowe opracowują urządzenia, które w ciągu kilku minut będą w stanie wykryć kłopoty zdrowotne pacjenta.

Tego rodzaju elektroniczny nos udało się stworzyć naukowcom z Izraelskiego Instytutu Technologicznego. Jak przekonuje kierownik badań, prof. Hossam Haick, Na-nose jest w stanie wykryć 17 chorób na podstawie oddechu badanego. Specjaliści upatrują w tym urządzeniu dużą nadzieję: chcą by było ono używane w spersonizowanej diagnostyce medycznej, która pozwoli na ocenę ryzyka wystąpienia poszczególnych schorzeń.

Podobne badania prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych, Holandii i w Niemczech.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza