Trwa ładowanie...

Choroba legionistów – co warto o niej wiedzieć?

Bakteria Legionella pneumophila zbiera śmiertelne żniwo w Nowym Jorku – 8 osób zmarło, a ponad 80 zachorowało na tzw. chorobę legionistów. Co wywołało falę zachorowań? Nowojorscy urzędnicy potwierdzili, że źródłem infekcji są wieże chłodnicze systemu klimatyzacji znajdujące się na dachach 5 budynków w mieście. Jakie są objawy choroby legionistów? Jak wygląda leczenie?

spis treści

1. Atak z klimatyzacji

Przyczyną choroby legionistów jest klimatyzacja
Przyczyną choroby legionistów jest klimatyzacja

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Skąd wzięła się nazwa choroby legionistów? Wbrew pozorom nie jest to schorzenie znane już w starożytności wśród rzymskich legionów. Nazwa powstała w 1976 roku, kiedy bakterie zaatakowały uczestników zjazdu weteranów II wojny światowej. Spotkanie organizacji kombatantów o nazwie „American Legion” odbywało się w jednym z hoteli w Pensylwanii.

W ciągu kilku dni zachorowało ponad 200 osób, a 34 zmarły w wyniku ostrego zapalenia płuc. Specjaliści ustalili, że przyczyną choroby były bakterie znajdujące się w systemie klimatyzacji. Dla upamiętnienia ofiar bakteria otrzymała nazwę Legionella pneumophila, a schorzenie zaczęto nazywać chorobą legionistów.

2. Nie tylko w tropikach

Co roku bakterie legionella zabijają kilka tysięcy osób
Co roku bakterie legionella zabijają kilka tysięcy osób

Bakterie legionella co roku zabijają kilka tysięcy osób. Najczęściej chorują osoby mieszkające w krajach o ciepłym, tropikalnym klimacie, ale przypadki zachorowań na chorobę legionistów zdarzają się wszędzie, również w Polsce. Dlaczego? Ponieważ bakterie Legionella pneumophila bytują w instalacjach wodnych i klimatyzacyjnych – ciepło i wilgoć to idealne warunki do ich rozwoju.

Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie aerozolu wodno-powietrznego, w którym znajdują się bakterie. Nie bez powodu choroba legionistów, znana też jako legionelloza, jest określana jako choroba brudnych instalacji. Niebezpieczeństwo może się czaić wszędzie – pod prysznicem, w jacuzzi, nawilżaczu powietrza, klimatyzatorze, a nawet w fontannach.

Obalamy mity na temat zdrowia latem
Obalamy mity na temat zdrowia latem [9 zdjęć]

Czy powinno się pływać z pełnym żołądkiem? Czy zadrapania należy wietrzyć? Być może kiedyś była w tym

zobacz galerię

3. Niezwyczajna grypa

Choroba legionistów to ostre zakażenie dróg oddechowych. Symptomy mogą pojawić się w ciągu od 2 do 10 dni od kontaktu z bakterią. Na początku chory skarży się na gorsze samopoczucie, ma wysoką gorączkę i ból mięśni. Objawy choroby legionistów jednak szybko postępują i pojawia się ból głowy, kaszel, problem z oddychaniem, ból w klatce piersiowej oraz dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty i nudności. Zakażona osoba może czuć się zdezorientowana i mieć zaburzenia świadomości.

Legionellozowe zapalenie płuc ma ostry przebieg. Jeśli choroba nie zostanie prawidłowo zdiagnozowana, może się skończyć śmiercią chorego. Częściej na chorobę legionistów narażone są osoby starsze, przewlekle chore oraz z obniżoną odpornością.

Bakterie legionelli mogą też wywołać schorzenie o łagodniejszych objawach, przypominające grypę – to tzw. gorączka Pontiac. Typowe dolegliwości to ból głowy, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie. Choroba ta nie jest groźna dla życia, ale powinna być odpowiednio leczona.

4. Jak leczyć chorobę legionistów?

Osoby z legionellozą leczy się poprzez podanie antybiotyków. Terapia ta jest skuteczna, jeśli zostanie rozpoczęta we wczesnym stadium choroby. Podczas leczenia zwraca się też uwagę na uzupełnienie płynów i elektrolitów, które pacjent traci na skutek biegunki czy wymiotów.

W Polsce choroba legionistów występuje rzadko, a ogniska bakterii zwykle znajdują się w dużych skupiskach ludzkich, takich jak szpitale, sanatoria czy hotele. Nie należy jednak lekceważyć bakterii Legionella pneumophila i stale kontrolować czystość instalacji wodnych oraz klimatyzacyjnych. W sprzyjających warunkach bakterie mogą zaatakować i szybko wywołać falę zachorowań.

Źródło: nbcnews.com

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Choroba legionistów – co warto o niej wiedzieć?
Choroba legionistów – co warto o niej wiedzieć? (Zdjęcie rzymskiego żołnierza / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza