Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Choroba Beri-Beri – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Beri-Beri - nazwa tego schorzenia brzmi nietypowo i może sugerować na przykład chorobę zakaźną – nic bardziej mylnego. Wprawdzie to schorzenie, które jest rzadko spotykane, ale spustoszenia, jakie powstają w jego wyniku, mogą być poważne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Choroba Beri-Beri – patogeneza

Przyczyną choroby Beri-Beri jest niedobór witaminy B1, która nazywana jest także tiaminą. U osób dorosłych, dzienne zapotrzebowanie wynosi około 1 mg, ale zwiększa się ono na przykład w okresie karmienia i ciąży.

Jej rolą w organizmie jest między innymi metabolizm węglowodanów, a także odgrywa znaczną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Najczęściej do niedoboru witaminy B1 dochodzi na skutek zbyt małej podaży w diecie – wtedy jednak nie jest to niedobór izolowany, a taki, który powoduje również niedobory innych witamin - mamy więc do czynienia z awitaminozą.

Zbyt małe ilości witaminy w B1 w naszym organizmie mogą także wynikać, ze zwiększonego jej zapotrzebowania. Warto zauważyć, że zapasy wystarczają na około miesiąc czasu. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B1 ma miejsce w fizjologicznych stanach takich jak ciąża czy też laktacja. Czynniki chorobowe obejmują nadczynność tarczycy czy też choroby przebiegające z gorączką.

2. Choroba Beri-Beri – objawy

Początkowe objawy choroby Beri-Beri mogą być mało specyficzne i w zasadzie nie sugerują żadnych konkretnych schorzeń. Zaliczamy do nich między innymi osłabienie, zmęczenie, senność czy też brak apetytu. Choroba Beri-Beri może także występować pod postacią neurologiczną lub też może oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy.

Objawy będą wynikały z zajętych obszarów. Neurologiczne symptomy choroby Beri-Beri mogą manifestować się zaburzeniami czucia, bolesnością mięśni, mrowieniem, porażeniem, a nawet zanikiem mięśni. Objawami ze strony układu sercowo-naczyniowego jest między bolesność i obrzęk nóg, duszność czy też przyspieszenie akcji serca.

3. Choroba Beri-Beri – diagnostyka

Rutynowo nie przeprowadza się diagnostyki w kierunku choroby Beri-Beri. Jednak, gdy występują bardziej specyficzne objawy, można przeprowadzić diagnostykę w kierunku niedoboru witaminy B1 – najlepszym sposobem jest oznaczenie jej stężenia we krwi.

4. Choroba Beri-Beri – zapobieganie

Dobrym sposobem zapobiegania chorobie Beri-Beri jest stosowanie zbilansowanej diety, która w warunkach fizjologicznych powinna pokryć zapotrzebowanie na witaminę B1. Mięso oraz otręby są dobrym źródłem witaminy B1. Warto jednak zauważyć, że przy stanach zwiększonego zapotrzebowania, zwykła dieta może nie pokryć dziennego zapotrzebowania na tiaminę.

Przyczyną choroby Beri-Beri jest niedobór witaminy B1
Przyczyną choroby Beri-Beri jest niedobór witaminy B1 (123RF)

Co ciekawe, alkohol znacznie zmniejsza wchłanianie witaminy B1 – jej niedoboru można więc spodziewać się u alkoholików. Można także skorzystać z preparatów witaminowych, które uzupełnią niedobory nie tylko witaminy B1. Warto stosować te suplementy diety, które mają pewne pochodzenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza