Trwa ładowanie...

Choroba Alzheimera dotyka również młodych

Choroba Alzheimera nie dotyka tylko ludzi w starszym wieku. Często uaktywnia się dużo wcześniej. Dziedziczna odmiana może pojawić się u bardzo młodych ludzi. Liczba zachorowań stale rośnie.

1. Choroba Alzheimera – statystyki

Pierwsze objawy mogą pojawić się w bardzo młodym wieku. W Polsce cierpi na to schorzenie pół miliona osób. Do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet czterokrotnie.

Według World Alzheimer Report na całym świecie liczba ta może osiągnąć nawet 135,5 mln.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta o 15 proc. po ukończeniu 65. roku życia. Podwaja się dwukrotnie w przeciągu kolejnych 5 lat.

Choroba Alzheimera - najczęściej zadawane pytania pacjentów. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Choroba Alzheimera - najczęściej zadawane pytania pacjentów. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie [6 zdjęć]

Choroba Alzheimera jest schorzeniem neurodegeneracyjnym. To najczęstsza postać otępienia, na którą do

zobacz galerię

2. Choroba Alzheimera – wczesny początek

Istnieją dwa rodzaje tego schorzenia: alzheimer dziedziczny i sporadyczny. Pierwszy z nich objawia się poniżej 65. roku życia. Ma przeważnie ostrzejszy przebieg. Może pojawić się już w wieku 20 lat. Najmłodsza osoba, u której zaobserwowano objawy miała jedynie 17 lat. Charakter dolegliwości jest autosomalny. Co to oznacza? Jeden z rodziców borykał się z tą chorobą. Za otępienie odpowiedzialne są trzy geny: APP, PSEN 1 i PSEN 2.

Wczesne objawy alzheimera
Wczesne objawy alzheimera [5 zdjęć]

Choroba Alzheimera, chociaż kojarzona z grupą osób starszych, w niektórych przypadkach może pojawić

zobacz galerię

3. Choroba Alzheimera – objawy u młodych osób

Początkowe objawy są trudne do zaobserwowania. Pojawiają się nieznaczne kłopoty z koncentracją i pamięcią. Istnieje duża trudność z orientacją w przestrzeni i zaburzenia postrzegania czasu.

Mogą pojawić się również problemy z nauką: przyswajaniem nowej wiedzy i faktów. Innym objawem są trudności z układaniem zdań i dobieraniem słów. Początkowe otępienie charakteryzuje się również wahaniami nastrojów oraz epizodami depresyjnymi.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców

zobacz galerię

4. Choroba Alzheimera – kolejne fazy rozwoju

Chory z biegiem czasu przestaje normalnie funkcjonować. Jego samopoczucie pogarsza się i nie kontroluje swoich zachowań. Ma zachwiania osobowości, myli fakty, czas i przestrzeń. Z czasem przestaje rozpoznawać członków swojej rodziny. Traci orientację w znanym sobie otoczeniu i przestaje umieć o siebie dbać. Taki pacjent potrzebuje całodobowej opieki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ma 30 lat i choruje na Alzheimera. Tak jak jego ojciec.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza