Trwa ładowanie...

Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Choroba Alzheimera polega na stopniowym umieraniu komórek nerwowych w mózgu. To schorzenie otępienne charakteryzuje się zaburzeniami w sferze czynności poznawczych. Alzheimeryzm jest często rozpoznany dopiero w dalszym etapie rozwoju. Choroba dotyka głównie ludzi starszych, zwykle po 65. roku życia. Częściej na Alzheimera zapadają kobiety. Charakterystyczne jest to, że częstość zachorowania i tempo rozwoju choroby są większe u ludzi niewykształconych.

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

spis treści

1. Choroba Alzheimera - przyczyny

Choroba Alzheimera jest to choroba neurodegeneracyjna polegająca na zmianach w komórkach nerwowych mózgu. Zaobserwowano, że w przebiegu choroby we włóknach nerwowych odkładane jest specyficzne białko – beta-amyloid. Odkładanie tej postaci amyloidu utrudnia działanie neuronów, w wyniku czego nie mogą spełniać swoich funkcji. Najprawdopodobniej to powoduje obumieranie komórek nerwowych w mózgu.

Degeneracja neuronów powoduje obniżenie produkcji neuroprzekaźników, a dokładniej acetylocholiny oraz brak możliwości działania już wytworzonej na receptory znajdujące sie na włóknach neuronów. Acetylocholina bierze udział w reakcji zapamiętywania, dlatego też pojawiają się w tej chorobie problemy z pamięcią. W badaniach wykazano, że frakcja alfa-amyloidy nie wpływa na rozwój choroby Alzheimera i prowadzone są badania nad lekami powodującymi przemianę beta-amyloidu w jego postać alfa.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera....

zobacz galerię

2. Choroba Alzheimera - objawy

Aktywność umysłowa jest czynnikiem spowalniającym przebieg choroby. Na postęp Alzheimera mają także wpływ przebyte urazy, a w przypadku kobiet – ciąża po 40. roku życia. Dość rzadko choroba jest dziedziczona.

Alzheimeryzm rozwija się na początku bezobjawowo. Zaczyna się od zaburzeń pamięci i trudności z zapamiętywaniem nowych informacji. Chory ma problemy z jazdą samochodem oraz korzystaniem z różnych przyrządów i instrumentów. Wiele osób z takimi objawami tłumaczy je sobie procesami starzenia. Wkrótce mogą pojawić się zmiany nastroju: chory staje się agresywny lub płaczliwy. Charakterystyczna jest także zmiana nawyków związanych ze spaniem oraz utrata motywacji, na przykład do kontaktów z ludźmi.

Z czasem zaburzenia pamięci u chorego stają się mocno dokuczliwe i zdarza się mu zapomnieć nawet podstawowe informacje o sobie. Pojawiają się wówczas trudności z mówieniem oraz stany depresyjne i lękowe. U niektórych chorych występują halucynacje. Na tym etapie choroby pacjent przestaje odpowiednio się sobą zajmować.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców...

zobacz galerię

Chory na Alzheimera w późnej fazie choroby nie rozpoznaje nawet bliskich mu osób, niekiedy nic nie mówi lub jest w stanie powiedzieć tylko pojedyncze słowa. Całymi dniami leży w łóżku, potrzebuje pomocy podczas jedzenia. Zwykle jest obojętny na wszystko, choć zdarzają się chwile pobudzenia. Na tym etapie choroby pacjent nie kontroluje czynności pęcherza moczowego i zwieraczy, konieczne jest więc cewnikowanie. Alzheimeryzm objawia się wówczas zmianami neurologicznymi. Następnie mają miejsce powikłania pozamózgowe, a pacjenci często umierają w wyniku zapalenia płuc.

3. Choroba Alzheimera - rozpoznanie i leczenie

Lekarz przeprowadza rozmowy z chorym lub jego rodziną. Niekiedy do diagnozy używany jest rezonans magnetyczny, który obrazuje zaniki w mózgu. Wzrasta także znaczenie badań genetycznych.

Leczenie Alzheimera nastręcza wiele trudności i zwykle ogranicza się do łagodzenia objawów. Ważne jest uspokojenie pacjenta, który cierpi z powodu depresji, psychoz, zaburzeń snu oraz pobudzenia. Istotna jest także opieka rodziny. Podawane są leki usprawniające przepływ krwi w naczyniach mózgowych, leki wpływające na pamięć, np. preparaty z lecytyną. Przede wszystkim stosowane są jednak inhibitory acetylocholinoesterazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład acetylocholiny. Zaliczamy tutaj galantaminę, donepezil, takrynę.

Zobacz także:

Osoby, które zauważyły u siebie pierwsze objawy choroby Alzheimera, powinny skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze symptomy te oznaczają alzheimeryzm, dlatego warto uzyskać możliwie szybką diagnozę. Im wcześniej choroba jest rozpoznana, tym szybciej można zacząć jej leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.