Trwa ładowanie...

Choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem

Choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem należy do nurtu terapii poprzez sztukę i jest powszechnie praktykowana w USA i Europie Zachodniej. W Polsce wciąż zyskuje na popularności. Na czym polega i dlaczego warto z niej korzystać? Co trzeba wiedzieć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Co to jest choreoterapia?

Choreoterapia, terapia tańcem, terapia tańcem i ruchem (z ang. dance movement therapy – DMT) to technika, która należy do nurtu arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. Jej nazwa pochodzi od słów: choreios – taneczny, choros – taniec, terapia – leczenie. Za jej ojca uznaje się węgierskiego tancerza, choreografa i teoretyka tańca, Rudolfa von Labana. Za główną pionierkę DMT uznaje się Marian Chace, amerykańską tancerkę, która jako pierwsza, wprowadziła terapię tańcem do świata zachodniej medycyny.

W myśl definicji Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem (ADTA), terapia tańcem opiera się na wykorzystaniu ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną, psychiczną i duchową integrację człowieka. Choreoterapia to nie tylko taniec terapeutyczny. W toku kształtowania się terapii tańcem wyłoniły się w jej obrębie dwa nurty:

 • psychoterapia tańcem i ruchem (dance movement therapy/psychotherapy – DMT/DMP),
 • taniec terapeutyczny (therapeutic dance), w Polsce nazywany choreoterapią. W obu przypadkach twórczo wykorzystuje się taniec i ruch. Metody te mają także wiele wspólnego.

Tym, co je najbardziej różni, jest wykształcenie terapeuty oraz rodzaj i znaczenie relacji terapeutycznej. Ideą psychoterapii tańcem i ruchem jest psychoterapeutyczne wykorzystanie ekspresyjnego ruchu oraz tańca, poprzez który można zaangażować się w proces prowadzący do integracji: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Choreoterapia umożliwia osiągnięcie stanu równowagi pomiędzy ciałem a umysłem, ale i pomaga radzić sobie z własnymi emocjami, wspiera proces poznawania siebie, akceptacji własnego ciała, zwiększa kompetencje społeczne.

2. Zasady DMT

Założeniem choreoterapii jest myśl, że muzyka i ruch jest bezpiecznym środkiem terapeutycznym, a ruch odzwierciedla osobowość. Inne zasady przyjęte w terapii tańcem i ruchem to:

 • ruch jest językiem symbolicznym i może odzwierciedlać procesy zachodzące w nieświadomości,
 • ciało i umysł są w nieustannej interakcji, a zmiana ruchu wywiera wpływ na funkcjonowanie człowieka,
 • improwizacja ruchowa pozwala eksperymentować z nowymi sposobami zachowania.

3. Na czym polega choreoterapia?

Choreoterapia wykorzystuje ruch jako element procesu, który ma doprowadzić do zwiększenia psychicznej i fizycznej integracji człowieka. Ruch jest traktowany jak język.

Choreoterapia obejmuje:

 • taniec,
 • improwizację ruchową,
 • ćwiczenia muzyczno – ruchowe,
 • ćwiczenia usprawniające ciało,
 • ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie,
 • ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

4. Cele choreoterapii

Podstawowe elementy tańca, ruch i rytm, pomagają osiągnąć harmonię ciała i umysłu, ponieważ ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, ale i komunikowania się z innymi. Można powiedzieć, że celem choreoterapii nie jest taniec sam w sobie i jako taki, a dotarcie do uczuć, które nie są zwerbalizowane. Poprzez taniec wyzwala się energia, ekspresja, ale i skumulowane w ciele emocje. Dzięki temu można się otworzyć zarówno na swoje potrzeby, jak i potrzeby innych. Ale to nie wszystko. Terapia tańcem, poprzez muzykę i ruch, wpływa na system nerwowy, dzięki wzbudza pozytywne emocje, obniża napięcie, relaksuje, buduje poczucie własnej wartości. W choreoterapii nie obowiązują ani precyzyjne wskazówki, ani ćwiczenia polegające na poznawaniu i szlifowaniu sekwencji ściśle sprecyzowanych kroków.

5. Dla kogo choreoterapia?

Choreoterapia czerpie z terapeutycznych walorów tańca. Jest polecana osobom, które:

oraz tych, które chcą:

 • zachować dobrą formę psychofizyczną,
 • zwiększyć świadomość własnego ciała, jego potrzeb i granic,
 • wzmocnić poczucie własnej wartości i pewność siebie,
 • kształtować pozytywne nawyki ruchowe,
 • nauczyć się wyrażania emocji poprzez ruch.

Ponadto terapię tańcem i ruchem wykorzystuje się w pracy z osobami cierpiącymi na:

Skuteczność choreoterapii została poparta licznymi badaniami naukowymi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza