Trwa ładowanie...

Chore na raka kobiety potrzebują dostępu do najnowszego leczenia

Materiał powstał przy współpracy z Fundacją Onkocafe
(Materiały partnera)

W 2010 r. Anna Kupiecka zachorowała na nowotwór piersi. Kiedy pokonała raka, zaczęła wspierać kobiety, które musiały zmierzyć się z diagnozą i leczeniem. Stworzyła Fundację OnkoCafe, gdzie pacjentki mogą otrzymać wsparcie. Rozmawiamy o najnowszych sposobach leczenia i nadziejach, jakie chore na HER2 dodatniego raka piersi pokładają w najnowszych dokonaniach medycyny.

Jak w ostatnim czasie zmieniło się leczenie HER2-dodatniego raka piersi i jakie to daje korzyści?

Medycyna przez cały czas idzie do przodu, a w obszarze onkologii rozwija się szczególnie dynamicznie. Dlatego obserwujemy duże zmiany w leczeniu pacjentek z HER2 dodatnim rakiem piersi.

W ostatnich latach pojawiły się nowe terapie, dostępne dla pacjentek w Polsce. Najpierw kobiety zyskały szeroki dostęp do trastuzumabu, potem do pertuzumabu, aż wreszcie do tzw. „podwójnej blokady”. Możemy dziś mówić o tym, że zabezpieczona jest ta grupa kobiet, dla której przez lata nie było leczenia. Musimy pamiętać o tym, że jest to grupa szczególna, ponieważ nowotwór HER2-dodatni jest szczególnie ekspresyjny i agresywny, dlatego tak ważne jest, żeby kobiety z tym typem nowotworu jak najszybciej objąć właściwym i wycelowanym w ten rodzaj nowotworu leczeniem.

Jak Pani, jako osoba, która jakiś czas temu przeszła chorobę i jako przedstawiciel organizacji, która pomaga innym kobietom z rakiem piersi może skomentować te zmiany?

Ja, jako kobieta, która sama leczyła się z powodu raka piersi ogromnie się cieszę, że postęp następuje tak szybko. Jestem też bardzo szczęśliwa zawsze, kiedy mogę podzielić się swoja wiedzą i doświadczeniem z dzwoniącymi do naszej Fundacji pacjentkami. Sama byłam leczona trastuzumabem i jestem przekonana, że właśnie dzięki temu lekowi żyję tak długo bez przerzutów. Bardzo się cieszę, że w tej chwili dziewczyny mogą korzystać z nowoczesnych form terapii, które nie były jeszcze dostępne dziesięć lat temu, kiedy ja sama zmagałam się z chorobą. Pod względem dostępności do nowoczesnych leków i metod leczenia jest już w Polsce naprawdę dużo lepiej.

Co jest konieczne w leczeniu kobiet z rakiem piersi, na jakie zmiany jeszcze czekacie?

Niestety, nadal jest grupa kobiet, któraw Polsce pozostaje bez zabezpieczenia. Są to pacjentki, u których występuje tzw. choroba resztkowa. To sytuacja, kiedy u pacjentki zostały już wyczerpane wszystkie metody leczenia systemowego, a po jego zakończeniu w ich organizmie nadal wykrywane są komórki rakowe.

Jakie są możliwości leczenia choroby resztkowej?

W sytuacji, kiedy u pacjentki wystąpiła choroba resztkowa, najbardziej racjonalna jest zmiana stosowanej dotychczas terapii na inną, bardziej agresywną wobec nowotworu. To połączenie przeciwciał anty HER2 z cytostatykiem. Jego zastosowanie poprawia rokowania kobiet, u których leczenie przedoperacyjne nie przyniosło zamierzonego efektu. Zastosowanie takiego leczenia może doprowadzić do całkowitej odpowiedzi patologicznej, czyli do wyleczenia. Niestety w Polsce ten rodzaj leczenia nie jest jeszcze refundowany dla pacjentek z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi. Jako organizacja pacjentów mamy nadzieję, że niedługo to się zmieni.

Jakie są korzyści z zastosowania nowoczesnych, spersonalizowanych terapii w leczeniu raka piersi, w tym choroby resztkowej?

Korzyści ze stosowania spersonalizowanej terapii mają przede wszystkim aspekt kliniczny – co jest równoznaczne z wyleczeniem pacjentki. Z mojej perspektywy, nie mniej istotne są natomiast aspekty psychologiczne i społeczne: z wyleczenia pacjentki odnosimy dodatkowe korzyści, w momencie kiedy wraca ona do życia społecznego i do swojej roli w rodzinie. Pamiętajmy, że pacjentkami bywają zarówno starsze kobiety, które na powrót stają się potrzebnymi swoim wnukom babciami, a także młode, które wracają do aktywnego wychowywania i opiekowania się dziećmi.

Niezwykle ważny jest także ich powrót do pracy zawodowej. Uważam, że Polska, jako kraj, nie może pozwolić sobie na utratę żadnego pracownika, zwłaszcza po okresie pandemii, który przyniósł nam wielkie straty i wielki dług zdrowotny.

Dlatego właśnie teraz tak istotne jest zabezpieczenie onkologii poprzez udostępnianie pacjentkom jak największej liczby nowoczesnych terapii poprzez ich refundację. Jedynie w ten sposób możemy osiągnąć w przyszłości to, co gwarantuje każdemu z nas Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, czyli do dostępu do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną.

Materiał powstał przy współpracy z Fundacją Onkocafe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza