Trwa ładowanie...

Chora wątroba długo nie daje żadnych objawów. Poza jednym, który zauważysz tuż po przebudzeniu

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest podstępna – długo nie daje żadnych objawów, ale nieleczona może prowadzić nawet do niewydolności organu. Okazuje się jednak, że jest coś, co może sugerować chorobę.

spis treści

1. Czym jest NAFLD?

Może dotyczyć nawet 50 proc. społeczeństwa. Jak to możliwe? Ta stosunkowo nowa jednostka chorobowa dotyka przede wszystkim osoby otyłe i z nadwagą. Te nadmierne kilogramy szkodzą wątrobie tak samo jak alkohol.

Zobacz film: "Dzięki nim zregenerujesz wątrobę. Rewolucyjne wyniki badań naukowców z Olsztyna"

Gromadzenie się tłuszczu w organie przebiega właściwie bezobjawowo. Jednak wraz z upływem czasu nadprogramowa ilość lipidów prowadzi do stanów zapalnych, zbliznowaceń, a wreszcie – do marskości wątroby. To z kolei oznacza nie tylko niewydolność organu, ale też znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu – raka wątrobowkomórkowego.

Badania wykazały, że najczęstszą przyczyną zgonu osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby są choroby sercowo-naczyniowe.

2. Symptom chorej wątroby

Proces narastania tłuszczu wokół wątroby nie jest bolesny, są jednak grupy osób, można jednak przewidzieć, kto będzie musiał borykać się ze schorzeniem. Do czynników ryzyka należy nadwaga i otyłość, a także cukrzyca typu 2 i zaburzenia gospodarki lipidowej (dyslipidemia). Jeśli którykolwiek czynnik ryzyka dotyczy nas, warto zwrócić uwagę na pewien szczegół.

Zdaniem gastroenterologów może zdradzić, czy mamy problem z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

O czym mowa? O skrajnym zmęczeniu, które pojawia się już w momencie, gdy o poranku otwieramy oczy i wstajemy z łóżka. Sen powinien przynieść regenerację, a gdy tak się nie dzieje, warto rozważyć wizytę u specjalisty.

Zmęczenie mimo snu może wskazywać na wiele chorób, w tym także na NAFLD
Zmęczenie mimo snu może wskazywać na wiele chorób, w tym także na NAFLD (Getty Images)

U osób chorych na NAFLD, które cierpią z powodu chronicznego zmęczenia, dodatkowym symptomem może być ból w prawym górnym kwadracie jamy brzusznej.

Jeśli zaobserwujemy także obrzęk tych okolic, nie należy zwlekać z kontrolą lekarską.

3. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Nadwaga, cukrzyca typu 2 i otyłość to choroby cywilizacyjne, którym można zapobiegać i które można leczyć w jeden sposób. Podobnie jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby, w przypadku tych zaburzeń kluczowa jest zmiana diety i stylu życia.

Brak ruchu, stres, nieregularne i niewłaściwe odżywianie się mają niebagatelny wpływ na rozwój schorzenia. Pierwszym więc krokiem w leczeniu i profilaktyce NAFLD jest zmniejszenie zawartości tłuszczu w organizmie – poprzez zmianę diety i wprowadzenie aktywności fizycznej.

Specjaliści podkreślają, że by zmniejszyć stłuszczenie wątroby, konieczna jest utrata nawet 10 proc. tłuszczu z organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Chora wątroba długo nie daje żadnych objawów. Poza jednym, który zauważysz tuż po przebudzeniu
Chora wątroba długo nie daje żadnych objawów. Poza jednym, który zauważysz tuż po przebudzeniu (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza