Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Chloryn sodu - charakterystyka, zastosowanie, zagrożenia

Chloryn sodu to substancja stosowana w przemyśle włókienniczym jako wybielacz, a także jako środek do uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Jakie zatem właściwości może mieć chloryn sodu, że ludzie sięgają po niego jako środek leczniczy?

Zobacz film: "Benzoesan sodu – czy należy go unikać?"

spis treści

1. Co to jest chloryn sodu?

Chloryn sodu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorynów. Chloryn sodu jest otrzymywany poprzez reakcję pomiędzy wodorotlenkiem sodu oraz ditlenkiem chloru. Chloryn sodu ma postać bezwodną. Kryształy chlorynu sodu nie mają koloru lub są białe. Może pojawić się na nich zielonkawe zabarwienie spowodowane obecnością ditlenku chloru. Kryształy chlorynu sodu powoli rozpływają się w powietrzu.

Chloryn sodu posiada właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Chloryn sodu usuwa metale ciężkie. Kiedy możemy stosować chloryn sodu? Jakie jest zastosowanie chlorynu sodu?

2. Zastosowanie chlorynu sodu

Chloryn sodu to popularny wybielacz. Stosuje się go do bielenia takich tkanin jak len, bawełna oraz juta. Można nim bielić także włókna syntetyczne, materiały bambusowe oraz pandanowe. Chloryn sodu możę pomóc nam wybawić trudne plamy z tkanin. Szczególnie jeżeli są to plamy tłuste spowodowane przez olej kokosowy, olejek rycynowy, olej z orzechów arachidowych, a także różnego rodzaju smarów.

Chloryn sodu stosuje się także do oczyszczania ścieków oraz uzdatniania wody. Utlenia on toksyny metaboliczne. Jest stosowany także przy dezynfekcji urzadzeń sanitarnych onieważ jest silniejszy niż chlor. Roztwór chlorynu sodu o odpowiednim stężeniu jest dopuszczony do dezynfekcji owoców, warzyw, a także drobiu.

Chloryn sodu jest obecny także w składzie płukanek do ust oraz w roztworach do mycia szkieł kontaktowych. Chloryn sodu działa konserwująco.

3. Zagrożenia

Chloryn sodu niesie za sobą wiele zagrożeń. Jest on sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza. Chloryn sodu może doprowadzić do zatrucia, a objawy, jakie mu towarzyszą, to biegunka, nudności i wymioty, bóle brzucha. Przy zatruciu chlorynem sodu może także pojawić się odwodnienie. Zażywanie chlorynu sodu w większych ilościach, może doprowadzić do niewydolności oddechowej oraz niewydolności nerek.

Skoro chloryn sodu jest tak niebezpieczny dlaczego ludzie po niego sięgają? Otóż został on okrzyknięty „cudownym lekiem na wszystko”. Można spotkać go pod nazwą Cudowny Suplement Mineralny (Miracle Mineral Solution - MMS). Podobno dzięki niemu można pokonać AIDS, nowotwory złośliwe, zapalenie wątroby, malarię, a nawet autyzm. Nie ma jednak żadnych badań potwierdzających tę tezę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza