Trwa ładowanie...

Chlorek magnezu - co to jest, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Magnez to pierwiastek chemiczny, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesach zachodzących w organizmie ludzkim. Niedobór tego związku może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca czy rak. Na rynku dostępne są różne preparaty z magnezem, zarówno te w kapsułkach, jak i tabletkach musujących. Coraz większym zainteresowaniem kupujących cieszy się również chlorek magnezu. Czym właściwie jest ten produkt? Jakie są przeciwwskazania do stosowania chlorku magnezu? Szczegóły poniżej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest chlorek magnezu?

Chlorek magnezu jest nieorganicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym MgCl2. Będąc źródłem magnezu, pomaga uzupełnić niedobory tego pierwiastka.

Niedobór magnezu najczęściej objawia się: obniżoną odpornością, bólami głowy, migreną, zaburzeniami depresyjnymi, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, zmęczeniem, sennością, apatią, drżeniem powiek, skurczem mięśni, problemami z koncentracją, próchnicą zębów, a nawet zaburzeniami rytmu serca. W przypadku kobiet może pojawić się również bolesne miesiączkowanie. Warto również nadmienić, że częstym objawem niedoboru magnezu jest zespół niespokojnych nóg. Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300–400 mg na dobę. Prawidłowy poziom magnezu we krwi to około 0,65–1,25 mmol/l.

Chlorek magnezu może być przyjmowany zarówno w formie doustnej, jak i w formie kąpieli. Zdaniem specjalistów kąpiele z dodatkiem chlorku magnezu zapewniają dobrą przyswajalność tego pierwiastka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Jakie działanie wykazuje chlorek magnezu?

Chlorek magnezu poprawia pracę serca oraz układu nerwowego. Ponadto, redukuje stres i przeciwdziała zmęczeniu. Ten związek chemiczny pełni ważną funkcję w profilaktyce depresji. Chlorek magnezu wykorzystywany jest również leczeniu osteoporozy. Przy pomocy tego związku wapń właściwie wbudowuje się w nasze kości. Jak pokazują badania, magnez wykazuje działanie uspokajające. Stosowanie chlorku magnezu zaleca się osobom, które cierpią na problemy związane z układem sercowo-naczyniowym.

3. Przeciwwskazania do stosowania chlorku magnezu

Przeciwwskazaniem do stosowania chlorku magnezu są następujące dolegliwości: zakrzepy, hipotonia, hipermagnezemia, ciężka niewydolność nerek, miastenia, blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.

4. Skutki uboczne

Stosowanie chlorku magnezu dosyć rzadko wiąże się ze skutkami ubocznymi. Zazwyczaj główną przyczyną działań niepożądanych jest nadmiar pierwiastka w organizmie ludzkim. Najpopularniejsze skutki uboczne chlorku magnezu: problemy żołądkowo-jelitowe (np. biegunka), nudności i wymioty, niskie ciśnienie tętnicze, bradykardia (stan, w którym częstość akcji serca człowieka wynosi poniżej 60 razy na minutę).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza