Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Chirurgia naczyniowa – zagrożenia, choroby, leczenie

Chirurgia naczyniowa zajmuje się leczeniem chorób naczyń krwionośnych i chłonnych. Jest to bardzo istotna dziedzina chirurgii, gdyż dopływ wystarczającej ilości krwi warunkuje życie i prawidłowe funkcjonowanie narządów. Jakie płyną zagrożenia z chorób naczyniowych? Jakie wyróżniamy choroby naczyniowe? Jak przebiega leczenie w chorobach naczyniowych?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Chirurgia naczyniowa – zagrożenia

Chirurgia naczyniowa zajmuje się patologiami w obrębie naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Warto przy tym wspomnieć, że już kilkuminutowe całkowite niedokrwienie prowadzi do nieodwracalnych zmian. Choroby naczyniowe są niestety jednymi z głównych przyczyn śmierci. Największym zagrożeniem w chirurgii naczyniowej jest zawężenie tętnic w sposób nagły lub powolny. Kiedy dojdzie do całkowitego zamknięcia tętnicy, dochodzi do zaburzeń w ukrwieniu. Zwiększa się także ryzyko skrzepu w obrębie naczynia.

Operacje w chirurgii naczyniowej bardzo często ratują chory narząd lub życie pacjenta. Operacje takie polegają na udrożnieniu żył i poszerzeniu ich światła, a także usunięciu nieprawidłowości w ich obrębie, na przykład usunięcie tętniaka. W razie potrzeby w chirurgii naczyniowej stosuje się przeszczep naczynia lub wstawienie protez naczyniowych.

Odpowiednia dieta jest kluczowa w profialktyce schorzeń układu krwionośnego
Odpowiednia dieta jest kluczowa w profialktyce schorzeń układu krwionośnego

2. Chirurgia naczyniowa – choroby i leczenie

Chirurgia naczyniowa zajmuje się takimi chorobami jak:

  • Miażdżyca – na ścianie tętnic odkładają się lipoproteiny, sól, płytki krwi i wapń. Występuje również miejscowy rozrost tkanki łącznej. Do miażdżycy przyczynia się palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, niewielka aktywność fizyczna, otyłość, zaburzenia układu krzepnięcia, nadciśnienie i cukrzyca. Pierwszymi objawami choroby jest ból kończyn, drętwienie stopy, zanik mięśni, wypadanie włosów i zanik tętna. Leczenie miażdżycy to w początkowym stadium podawanie odpowiednich leków. Kiedy choroba jest zaawansowana w chirurgii naczyniowej wymagane jest udrożnienie zamkniętych naczyń, albo wykonaniu pomostów tzw. by-pass, które ominą zwężone odcinki żył.
  • Zespół stopy cukrzycowej to kolejna choroba, którą zajmuje się chirurgia naczyniowa. Polega ona na powstawaniu owrzodzeń i zmian martwiczych na stopie. Choroba jest skutkiem nieodpowiedniego leczenia cukrzycy, złą higieną nóg, a także tworzeniu się większych zmian w układzie naczyniowym i nerwowym kończyn dolnych. Zespół stopy cukrzycowej objawia się pęknięciami stóp, deformacją paznokci, owrzodzeniami, zmianami martwiczymi oraz zasinieniami. Wraz z zespołem stopy cukrzycowej pojawia się zaburzenie czucia, przez co chory nie odczuwa bólu stóp. Chirurgia naczyniowa lecząc zespół stopy cukrzycowej, najpierw usuwa martwe tkanki, aby nie doszło do zakażenia w wyższych partiach. Jeżeli tego typu leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów, jedynym wyjściem jest amputacja chorej kończyny.
Domowe lekarstwa - galeria
Domowe lekarstwa - galeria [6 zdjęć]

Przy przeziębieniu, męczącym, nieustannym kaszlu i katarze nie warto od razu udawać się do apteki. Najpierw

zobacz galerię
  • Zator tętnicy płucnej może być objawem choroby zakrzepowo-zatorowej. W chorobie tej dochodzi do częściowej lub całkowitej niedrożności tętnicy. W przypadku dużego i nagłego zatoru jedynym objawem może być śmierć. Jeżeli zator jest częściowy, choroba objawia się dusznościami, przyśpieszonym oddechem, przyśpieszonym tętnem, bladością skóry, bólem zamostkowym, kaszlem, poszerzeniem żył szyjnych, a także pobudzeniem ruchowym. Chirurgia naczyniowa leczy zator tętnicy płucnej poprzez zabieg embolektomii lub przezskórnego leczenia wewnątrznaczyniowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czosnek dobry dla serca
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza