Trwa ładowanie...

Chiropraktyka: czym jest i na czym polega? Kiedy pomaga?

Chiropraktyka jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, często utożsamianą z kręgarstwem. To terapia manualna, która pozwala pozbyć się bólu kręgosłupa, poprawia również stan zdrowia i samopoczucie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Czy chiropraktyka jest skuteczna?

Zobacz film: "Skuteczne ćwiczenia na kręgosłup"

spis treści

1. Chiropraktyka: co to takiego i na czym polega?

Chiropraktyka to terapia manualna, która polega na leczeniu zaburzeń, nieprawidłowości i schorzeń w obrębie kręgosłupa. Została opracowana pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych przez D.D. Palmera.

Jej celem jest usunięcie bólu kręgosłupa, ale również przywrócenie sprawności aparatu ruchowego i zapobieganie pojawianiu się jego dysfunkcji, jak również poprawa funkcjonowania całego organizmu.

Metoda ta ma na celu usprawnienie narządu ruchu poprzez ustalenie przyczyny bólu, a następnie jej usunięcie. Podstawą działań jest diagnoza, do której niezbędna jest analiza procesu powstawania choroby.

Terapeuta bada pacjenta w celu zidentyfikowanie patologii w narządzie ruchu. Oględziny obejmują nie tylko źródło czy okolicę bólu, ale i inne rejony, które mogą wywoływać dyskomfort i dolegliwości.

Chiropraktyk rozpoczynając terapię przygląda się kręgosłupowi w różnych pozycjach ciała, sprawdza odruchy ciała, długość kończyn i napięcie mięśni. Często niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG.

W tym celu terapeuta - w sposób delikatny i bezbolesny – poprzez zastosowanie różnych techniki manualnych, usuwa blokady wywołujące ból i ograniczające ruchomość. Na tym jednak nie koniec.

Kolejny etap to edukacja pacjenta, czyli wskazanie kierunku zmian, które dotyczą stylu życia, diety czy aktywności fizycznej (często pada zalecenie wykonywania określonych ćwiczeń).

Zobacz także:

2. Na co pomaga chiropraktyka?

Zabiegi z zakresu chiropraktyki są skuteczne w przypadku problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Dzięki terapii manualnej można zaradzić na:

 • ból pleców,
 • ból szyi,
 • ból głowy,
 • ból karku,
 • ból barków,
 • dyskopatię,
 • rwę kulszową,
 • wady postawy,
 • zwyrodnienia kręgosłupa,
 • zwyrodnienia stawów kończyn,
 • nerwobóle,
 • bóle mięśniowe.

3. Techniki chiropraktyki

Chiropraktyka jest skupiona na manipulacji kręgosłupa, ponieważ według pierwotnych hipotez to właśnie nieprawidłowości w jego obrębie, poprzez system nerwowy, mogą wpływać na ogólne zdrowie organizmu.

Przemieszczenia kręgów uciskają na nerwy, co wywołuje ból i zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Jeżeli patologia utrzymuje się długo, prowadzi do stanu zapalnego i obrzęków.

To słuszne założenie. Dziś wiadomo, że każda zmiana w kręgosłupie ma wpływ na funkcjonowanie organizmu, a lecząc zwyrodnienia kręgosłupa, można nie tylko zlikwidować ból głowy, ale i przywrócić sprawność kończyn.

W rezultacie chiropraktyka pozwala wpływać na funkcjonowanie nie tylko kręgosłupa czy aparatu ruchu, ale i układu pokarmowego, oddechowego czy krążenia.

Chiropraktycy w swojej pracy stosują wiele technik wykorzystujących mobilizacje, manipulacje oraz trakcje stawów i tkanek miękkich, a także fizykoterapię oraz kinezyterapię.

Terapeuta do zabiegów wykorzystuje specjalny stół do terapii manualnej chiropraktyki i osteopatii. Terapia chiropraktyczna dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego dolegliwości, stanu zdrowia i wieku.

4. Efekty i skuteczność chiropraktyki

Skuteczność działania chiropraktyki nie jest potwierdzona żadnymi dowodami, trudno więc ocenić ją obiektywnie. Niemniej wiele osób twierdzi, że zabiegi te charakteryzują się dużą skutecznością – nie tylko tonują ból i dyskomfort, ale i umożliwiają usunięcie przyczyny dolegliwości. Czasem wystarczy jeden zabieg, niekiedy konieczna jest ich seria.

5. Chiropraktyka: bezpieczeństwo i przeciwwskazania

Osoby, które rozważają wizytę u chiropraktyka często zastanawiają się, czy taka terapia nie wyrządzi krzywdy. Zasadniczo leczenie chiropraktyczne jest zarówno bezpieczne, jak i bezbolesne, wyłącznie jednak pod warunkiem, że zabiegi wykonuje osoba kompetentna, a jej działania są precyzyjne i umiejętne.

Zabiegi chiropraktyki powinien wykonywać specjalista, posiadający wiedzę i niezbędne doświadczenie. Profesjonalny chiropraktyk to profesjonalista, który ukończył odpowiednią szkołę, a jego umiejętności są udokumentowane.

Trzeba również pamiętać o tym, że chiropraktyka wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami oraz skutkami ubocznymi. Nie należy wykonywać zabiegów, jeśli pacjent przebył operację kręgosłupa.

Inne przeciwwskazania to: nowotwory, infekcje i stany zapalne. Skutkiem ubocznym zabiegu może być osłabienie czy spadek ciśnienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza