Trwa ładowanie...

Chińscy naukowcy po raz pierwszy wykorzystali technikę edycji genów u ludzi

Chińscy naukowcy, jako pierwsi na świecie użyli rewolucyjnej techniki edycji genów CRISPR-Cas9 na ludziach.

Jak podaje czasopismo naukowe "Nature" w dniu 28 października, genetycznie zmodyfikowane komórki wstrzyknięto pacjentowi z agresywnym rakiem płuc w Szpitalu West China w Chengdu.

Zespół naukowców, kierowany przez Lu You z Uniwersytetu Sichuan, wydobył komórki odpornościowe od pacjenta i zmienił je za pomocą CRISPR-Cas9.

Nowa technologia niszczy gen, który normalnie działa jako kontrola zdolności komórki do uruchomienia reakcji immunologicznej i powstrzymuje ją od atakowania zdrowych komórek.

Naukowcy w Chinach jako pierwsi wykorzystali technikę edycji genów u pacjenta chorego na nowotwór
Naukowcy w Chinach jako pierwsi wykorzystali technikę edycji genów u pacjenta chorego na nowotwór (123rf)

Zmodyfikowane komórki następnie mnoży się i ponownie wprowadza do krwiobiegu pacjentów, gdzie jak mają nadzieje naukowcy, natrafią na raka i go pokonają.

Liao Zhilin wypowiedział się dla CNN, że "wszystko idzie zgodnie z planem", ale nie wchodził w szczegóły.

Powiedział, że informacje na temat wyników i wniosków z badania zostaną upublicznione, gdy będą gotowe.

CRISPR oznacza występujące grupowo, regularnie oddalone od siebie, krótkie palindromiczne powtórzenia, regularnych wzorców sekwencji DNA, które mogą być edytowane.

ZOBACZ TAKŻE:

Cas9 to rodzaj zmodyfikowanego białka wstrzykiwanego do ciała, aby pracowało nad DNA, tak jak nożyczki, które mogą ciąć geny.

Technika ta oparta jest na odkryciu z poprzedniej dekady, które wykazało, że niektóre komórki bakterii mogą zidentyfikować atakujące wirusy i pociąć ich DNA. CRISPR-Cas9 dostosowuje tę technikę i pozwala nam zmieniać geny, usuwać szkodliwe choroby, a nawet pozwolić na tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych organów, aby uzupełnić brakujące organy do przeszczepu.

Zespół Lu nie jest jedynym, który pracuje nad zastosowaniem techniki edycji genów u ludzi. Planowany okres próbny w Stanach Zjednoczonych ma rozpocząć się na początku 2017 roku, wykorzystując CRISPR do obróbki genów w leczeniu różnych nowotworów.

Carl June, specjalista immunoterapii na Uniwersytecie Pensylwania i doradca naukowy w amerykańskich testach, powiedział w "Nature", że taki pojedynek biomedyczny może dać pozytywne efekty, ponieważ konkurencja zazwyczaj poprawia produkt końcowy.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

Zespół z Uniwersytetu w Pekinie liczy na uruchomienie trzech kolejnych badań klinicznych z użyciem edycji genowej w celu walki z komórkami raka pęcherza moczowego, prostaty i nerki w marcu 2017 roku.

"Jednym z najważniejszych elementów rozwoju CRISPR w Chinach jest skala" - powiedziała Christina Larson, korespondentem czasopisma "Science", w kwietniu dla CNN. "Jest ona tam wdrażana na wiele różnych sposobów, w wielu różnych laboratoriach".

Zespół Lu planuje leczenie 10 chorych, a głównym celem badania jest sprawdzenie bezpieczeństwa techniki. Pacjenci będą monitorowani przez sześć miesięcy w celu określenia, czy istnieją jakiekolwiek skutki uboczne leczenia.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

"Nature" informuje, że podczas gdy testy Lu zostały pozytywnie ocenione przez innych lekarzy, poprzednie chińskie postępy w technikach edycji genów nie były tak ciepło przyjęte.

Wiele badań na ludzkich embrionach przeprowadzonych przez chińskich naukowców, wzbudza duże kontrowersje i wątpliwości etyczne. Badania te miały zapewnić potencjalnie istotne informacje, które możnaby wykorzystać do walki o życie ludzi oraz leczenia HIV i innych chorób. Jednak największe obawy odnoszą się do przyszłego potencjalnego wykorzystania takich technik w celu tzw. "projektowania dzieci".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza