Trwa ładowanie...

Chemicy pracują nad lekiem na raka trzustki

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali związki, które bardzo dobrze oddziałują na nowotwór trzustki. Badania mogą przyczynić się do stworzenia w przyszłości lekarstwa na ten typ raka. Byłaby to wielka szansa dla chorych.

Zobacz film: "Wskazania do przeszczepu wysp trzustkowych"

Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii pod kierownictwem prof. Jerzego Konopy, zaprojektowali, opracowali i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Następnie badacze obserwowali ich aktywność wobec nowotworów. Badania trwały siedem lat. Nowe związki przetestowano na kilkunastu typach raka, m.in prostaty, okrężnicy, płuc, wątroby piersi.

1. Działają aktywnie na raka trzustki

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

- Badania prowadzono na zwierzętach, którym wszczepiono komórki nowotworowe. Następnie naukowcy analizowali jak oddziaływały na nie wybrane związki - mówi WP abcZdrowie Jerzy Buszke broker innowacji z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

Na podstawie wyników okazało się, że kilka z nich bardzo dobrze działa na komórki nowotworowe trzustki. Pozytywne efekty zaobserwowano nawet przy niskich dawkach.

- Bardzo nas podbudował fakt, że kilka z nich wykazało obiecującą aktywność wobec nowotworów trzustki stanowiących typ znany z wysokiej złośliwości i oporności na terapię - zaznacza prof. Zofia Mazerska, jedna z realizatorek grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach którego przeprowadzano badania.

Przeczytaj także:

2. Daleka droga

Odkrycie zostało opatentowane, a opis badań wysłany do National Cancer Institiute z prośbą o przeprowadzenie dalszych prac dotyczących związków.

To dopiero początek eksperymentu i na razie trudno stwierdzić, czy odkrycie naukowców przyczyni się do powstania leku na raka trzustki. Badacze jednak nie wykluczają tego.

- Droga od wyselekcjonowania związków, a zamiany ich w skuteczny preparat to kwestia minimum 10 lat – stwierdza Buszke. Badania są niezwykle kosztowne.

Obecnie uczelnia szuka inwestora handlowego, który kupi wyniki analiz. - Szukamy firmy, która opłaci dalsze etapy i fazy kliniczne leku. Rozmawiamy z firmami polskimi i zagranicznymi. Naszą ofertę wysłaliśmy do 60 instytucji. Dodam, że jest analizowana jest przez czołowych reprezentantów branży farmaceutycznej – wyjaśnia Buszke.

To nie pierwsze próby opracowania leków nowotworowych przez gdańskich naukowców z Politechniki. W katedrze Technologii Leków i Biochemii specjaliści stworzyli pierwszy polski lek przeciwnowotworowy Ledakrin (NitracrineR) oraz związek C-1311 (Symadex), który dotarł do drugiej fazy badań klinicznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza