Trwa ładowanie...

Chęć naśladowania Barbie przez kobiety zaskakuje ekspertów

Tak duże zainteresowanie kobiet operacją plastyczną genitaliów, zaskoczyła nawet chirurgów plastycznych i podzieliła lekarzy w kwestii etyki i korzyści płynących z takich zabiegów.

W 2015 roku ponad 95 000 kobiet na całym świecie przeszło tę procedurę, według danych Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ISAPS).

Najczęściej operacje plastyczne polegają na zmniejszeniu wewnętrznych lub zewnętrznych warg sromowych otaczających wejście do pochwy.

"Zaczynałem w latach 80. i gdybyś mi wtedy powiedział, że coś takiego dzieje się teraz, pomyślałbym, że oszalałeś" – powiedział Renato Saltz, chirurg plastyczny z Utah i prezes ISAPS dla AFP.

Kobiety coraz częściej decydują się na operację plastyczną warg sromowych, bo chcą wyglądać jak Barbie
Kobiety coraz częściej decydują się na operację plastyczną warg sromowych, bo chcą wyglądać jak Barbie (Shutterstock)

W samych Stanach Zjednoczonych, w 2015 roku zarejestrowano niemal 9 000 wykonanych zabiegów labioplastyki, co oznacza wzrost o 16 proc. w stosunku do poprzedniego roku, według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS).

Starsze dane nie są dostępne, jednak wzrost w tym sektorze jest ogromny w ciągu ostatnich kilku lat. "Kobiety stały się znacznie bardziej zaniepokojone wyglądem swoich genitaliów" - powiedział członek zarządu ASAPS i chirurg plastyczny z Nowego Jorku Nolan Karp dla AFP.

Przyczyną tego zjawiska może być internet.

"Jak wiele nagich kobiet, przed erą internetu, mogła zobaczyć kobieta w swoim życiu?" – zapytał Karp. "Nie wiele z nich przyglądało się uważniej genitaliom".

Dodał, że ludzie dzisiaj zrozumieli, co jest ładne, co jest normalne, co wygląda dobrze, a co nie. Jednak większość tego, co mężczyźni i kobiety widzą, nie przypomina w żaden sposób różnych kształtów i rozmiarów, w jakich istnieją żeńskie narządy płciowe.

"To bardzo martwiące" - mówi Dorothy Shaw, były szef Towarzystwa Położnych i Ginekologów Kanady (SOGC), odnosząc się do poszukiwanych "norm" w wyglądzie genitaliów kobiecych.

Zaprojektowany srom przypomina te należące do młodych dziewczyn. Są one pozbawione włosów i są bardzo płaskie, więc można po prostu zobaczyć rodzaj szczeliny. W rzeczywistości, to nie jest tak, że większość kobiet będzie wyglądać, jak młoda dziewczyna.

Badania opublikowane w 2005 roku poinformowały, że w literaturze naukowej została udokumentowana znacznie większa różnorodność w kształcie i wielkości narządów płciowych niż kiedykolwiek. W przypadku 50 badanych kobiet długość warg sromowych mniejszych wahała się od 2 do 10 cm, a szerokość od 0,7 do 5 centymetrów.

ZOBACZ TAKŻE:

Biorąc pod uwagę różnorodność, autorzy powiedzieli, że to zaskakujące, że chirurdzy mają pewność, że dzięki operacji można osiągnąć wygląd normalnych żeńskich narządów. Obecnie ta moda upowszechnia się jak wiele przed nią.

Ponieważ kobiety mogą odczuwać dyskomfort z powodu ocierania się wystających warg sromowych, wiele z nich używa tego jako wymówki, twierdzą eksperci.

"Wiemy, że w około 40 proc. przypadków, gdy kobiety proszą o zabieg w celu złagodzenia bólu... kłamią" - powiedział ginekolog i chirurg plastyczny Nicolas Berreni dla AFP.

"Tak naprawdę chcą wyglądać jak Barbie, a u Barbie, nie widać wewnętrznych warg sromowych" - powiedział.

To nie tylko kwestia gustu istnieje również ryzyko dla zdrowia.

"Mam kolegów, którzy spotykają kobiety, które mają przewlekły ból sromu po plastyce i innych zabiegach kosmetycznych" - powiedział Shaw, emerytowany lekarz ginekolog.

Shaw wyjaśnia, że za każdym razem, kiedy odcina się kawałek tkanki, istnieje ryzyko krwawienia, zakażenia, a następnie blizny, a kiedy masz blizny, jest ryzyko, że w bliźnie będą się znajdowały zakończenia nerwowe, które następnie powodują ból lub dyskomfort w przyszłości.

Wyraził on szczególne zaniepokojenie wykonywaniem plastyki u nastolatków, zanim ich rozwój fizyczny jest kompletny. Lekarze potrzebują sposobu, aby pomóc zwłaszcza młodym kobietom zrozumieć, że ich ciała wciąż się rozwijają, że mogą tak nie wyglądać za kilka lat i że mogą sobie zaszkodzić w trwały sposób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza