Trwa ładowanie...

Cewnik Foleya sposobem na wywołanie porodu

Cewnik Foleya wykorzystuje się w urologii do odprowadzania moczu. Stosuje się go również w położnictwie, gdzie cewnik Foleya przyspiesza rozwarcie szyjki macicy i wywołuje poród. Czy stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne?

Zobacz film: "Niezwykłe zdjęcia z porodów"

spis treści

1. Cewnik Foleya a wywoływanie porodu

Cewnik Foleya – silikonowy lub lateksowy wężyk, który zakończony jest balonikiem, wymyślony został w latach 30. XX wieku. Na poczatku wykorzystywany był jako cewnik urologiczny, z czasem jednak zaczęto go wykorzystywać do indukcji porodu. Cewnik Foleya w ciąży stał się w ostatnim czasie bardzo popularną metodą przyspieszania naturalnej akcji porodowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zakładanie cewnika Foleya musi być poprzedzone co najmniej 1 cm rozwarciem, a w trakcie zabiegu ciężarna jest monitorowana za pomocą aparatury KTG. Cewnik Foleya wkłada się do szyjki macicy, a balonik na jego końcu napełniany jest solą fizjologiczną, co wywołuje mechaniczne parcie. Zaleca się jak najwięcej chodzić, by zintensyfikować działanie cewnika.

2. Cewnik Foleya – jak długo?

Silikonowy cewnik Foleya nosi się najczęściej przez dobę, choć może być usunięty zarówno wcześniej, jak i później. U niektórych kobiet działa zdecydowanie szybciej, u innych zaś wcale. Ginekolog może zdecydować na równoczesne podanie oksytocyny w celu wywołania porodu.

Usunięcie cewnika Foleya nie zawsze jest konieczne, bo w wielu przypadkach sam wypada, gdy szyjka macicy jest już odpowiednio rozwarta. Mogą go również wypchnąć skurcze. Wiele kobiet pyta, czy cewnik Foleya boli. W teorii nie powinno się go czuć, w praktyce jednak wiele pań skarży się na znaczny dyskomfort. Odczuwa też pieczenie oraz swędzenie, zwłaszcza podczas zakładania cewnika.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeszła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

Mimo wysokiej skuteczności cewnika Foleya nie może być on założony, gdy kobiecie odeszły wody płodowe, krwawi z dróg rodnych, ma infekcję okolic intymnych lub łożysko przodujące. Przeciwwskazaniem jest też nisko położone łożysko.

Cewnik Foleya stosuje się zawsze podczas cesarskiego cięcia. Zakładany jest wówczas bezpośrednio do pęcherza, co umożliwia odprowadzanie moczu. Bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek powikłania.

Na założenie cewnika Foleya najczęściej decydują się ciężarne w 42. tygodniu ciąży, a więc wówczas, gdy ciąża jest już przenoszona. Cewnik na wywołanie porodu jest w tym przypadku metodą bezpieczną i naturalną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza