Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jak wykorzystać media społecznościowe do poprawy świadczonej opieki?

Na całym świecie, użytkownicy mediów społecznościowych zostawiają w sieci różne wskazówki dotyczące swojego sposobu życia i nawyków. Pod przewodnictwem Rainy Merchant, naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Pensylwania znaleźli sposób na wydobycie tych wskazówek, aby odkryć, co dolega danej osobie i znaleźć najlepszy sposób, aby ją leczyć.

Merchant została wiceprezesem Systemu Zdrowia Uniwersytetu Pensylwania i dyrektorem nowo utworzonego Centrum Medycyny Cyfrowego Zdrowia Uniwersytetu Pensylwania.

"Łączność i innowacje są głównymi elementami planu strategicznego medycyny Uniwersytetu Pensylwania, a duży i rosnący odsetek pacjentów jest związana ze światem cyfrowym" - powiedział Ralph W. Muller, prezes Systemu Zdrowia Uniwersytetu Pensylwania.

Wyjaśnia on, że wizjonerskie badania dr Merchant są wykorzystane dla wzmocnienia zaangażowania mediów społecznościowych w diagnostykę chorób, aby zmienić sposób dostarczania opieki zdrowotnej.

Informacje zawarte na portalach społecznych pacjentów mogą być użyteczne dla lekarzy
Informacje zawarte na portalach społecznych pacjentów mogą być użyteczne dla lekarzy (Shutterstock)

Centrum Cyfrowego Zdrowia zostało stworzone na bazie Laboratorium Mediów Społecznościowych Uniwersytetu Pensylwania, które było kierowane przez Merchant od roku 2013. Kontynuacja jej pracy w całej uczelni - z Wharton, Annenberg oraz Szkołą Inżynierii i Nauki Stosowanej - stworzyła strategię i proces systematycznej oceny, jak portale społecznościowe mogą wpływać na zdrowie ludzi i rozwijać nowe metody, które lekarze mogą wykorzystać, aby poprawić świadczenie usług służby zdrowia za pośrednictwem tych kanałów.

Merchant rozpoczęła swoją karierę naukową w medycynie ratunkowej, koncentrując się na zatrzymaniu akcji serca. W 2012 roku poprowadziła MyHeartMap Challenge, konkurs polegający na zbieraniu informacji w większej grupie osób lub społeczności.

W jego ramach poproszono mieszkańców Filadelfii, aby udali się do swoich społeczności w celu identyfikacji, fotografowania i przedstawiania rozmieszczenia ratujących życie zautomatyzowanych zewnętrznych defibrylatorów (AED).

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

Wykorzystując dane zebrane od uczestników konkursu, zespół Merchant stworzył aplikację mobilną, która lokalizuje AED na terenie miasta, dając dostęp do tych informacji w zasięgu ręki przechodniów, którzy mogą działać szybko, aby uratować życie, gdy dojdzie do zatrzymania akcji serca u kogoś w ich otoczeniu.

Merchant opisuje badania jej zespołu jako sondowanie "społeczną mediomą" - sposób grupowego opisywania ludzi lub grup na podstawie ich danych cyfrowych połączonych z ich danymi z dokumentacji zdrowotnej.

Do tej pory jej prace wykazały dużą wartość badania informacji zawartych w Yelp (amerykańskiego agregatora opinii) na temat doświadczeń pacjentów w szpitalach, określając, w jaki sposób media społecznościowe mogą zostać wykorzystane do zachowania gotowości i odpowiedniego reagowania oraz pokazano, że informacje przedstawione przez pacjentów na ich kontach na Facebooku mogą być w połączeniu z elektroniczną dokumentacją medyczną wykorzystane w celu uzyskania nowych pomocnych informacji na temat ich stanu zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe obszary badań na rzecz Centrum Zdrowia Cyfrowego obejmują identyfikację czynników związanych z depresją i otyłością, a także na analizowaniu mediów społecznych w celu śledzenia zmian językowych, które mogą być związane z chorobą Alzheimera lub innymi rodzajami zaburzeń poznawczych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza