Trwa ładowanie...

Cechy, które świadczą o tym, że masz do czynienia z psychopatą. Badania naukowców

Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi zwykle nie wyglądają tak jak na filmach. Dobrze maskują się w tłumie i mają zdolność do manipulacji innymi ludźmi. Po czym więc można ich poznać? Na to pytanie starają się odpowiedzieć naukowcy.

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

1. Wybory żywieniowe

Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku (Austria) przeprowadzili ciekawy eksperyment. Przebadali 950 osób pod kątem ich preferencji żywieniowych. Badani zostali podzieli na dwie grupy. Pierwsza, licząca 500 osób, została poproszona o ocenienie, jak bardzo lubi pewne potrawy. Grupa składała się z mężczyzn i kobiet, o średniej wieku 35 lat. Potem badani rozwiązywali test osobowości, który sprawdzał m.in. ich poziom agresji i cechy osobowości. Okazało się, że osoby, które preferują gorzkie napoje i potrawy, są bardziej skłonne do przejawiania zachowań psychopatycznych. Badani potwierdzili wyniki swojego eksperymentu na drugiej grupie.

Według naukowców preferencja gorzkich smaków okazuje się być solidnym wyznacznikiem skłonności makiawelicznych, psychopatycznych, narcystycznych i sadystycznych. Nie potrafią jednak do końca wyjaśnić tego dziwnego związku.

2. Wybory muzyczne

Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi słuchają też określonych gatunków muzyki. Naukowcom z Uniwersytetu w Nowym Jorku udało się zidentyfikować konkretne utwory, których słuchają osoby mające osobowość psychopatyczną. Okazuje się, że słuchają oni głównie rapu i metalu.

Ulubionym kawałkiem psychopatów jest piosenka "No Diggity" w wykonaniu Blackstreet, Dr. Dre i Queen Pen. Do preferowanych piosenek należą też utwory Eminema, szczególnie "Lose Yourself".

Osobom ze skłonnościami psychopatycznymi do gustu nie przypadną utwory "My Sharona" (The Knack) i "Titanium" (David Guetta i Sia).

5 oznak, że żyjesz w toksycznym związku. Nie są oczywiste
5 oznak, że żyjesz w toksycznym związku. Nie są oczywiste [6 zdjęć]

Kochasz swoją drugą połowę i pewnie masz poczucie, że obdarza cię troską i opieką. Czy zastanawiałeś...

zobacz galerię

3. Wybory modowe

Nie tylko wybór jedzenia i gust muzyczny mogą świadczyć o osobowości psychopatycznej. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zaobserwowali, że cechy należące do tzw. ''mrocznej triady'', czyli makiawelizm, narcyzm i psychopatia mają swoje odzwierciedlenie w ubiorze i wyglądzie dotkniętych nimi osób.

W eksperymencie przeprowadzonym przez badaczy udział wzięło 111 studentów, głównie kobiety. Najpierw sfotografowano ich w codziennych strojach, potem poproszono o zmycie makijażu, związanie długich włosów i przebranie się w zwykłe koszulki i dresowe spodnie. Fotografie wykonano ponownie.

Następnie uczestnicy mieli wykonać testy osobowości. O uczestnikach eksperymentu wypowiadały się też ich znajomi. W ten sposób naukowcy określili osobowość poszczególnych uczestników eksperymentu.

Zdjęcia badanych przedstawiono innej grupie, która oceniała tylko atrakcyjność fizyczną. W przypadku strojów codziennych badani wskazywali, że bardziej atrakcyjne są osoby, które w teście osobowości przejawiały cechy przynależne do ''mrocznej triady''. W przypadku zdjęć, w których wszyscy uczestnicy byli ubrani w dresy i nie mieli makijażu, nie zauważono związku między atrakcyjnością, a cechami psychopatycznymi.

Z eksperymentu wynika, że osoby o cechach psychopatycznych lepiej zachowują pozory, bardziej dbają o swój wygląd i doskonale zdają sobie sprawę z tego, co podoba się innym ludziom i potrafią to wykorzystać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.